Telegraph: Izraelt és Európát is elérő atomrakétákat fejleszt Irán

Egy száműzetésben élő iráni ellenzéki csoport hírszerzési információin alapuló cikk azt állítja, hogy Irán a rakétafejlesztését műholdkilövő hordozórakétának álcázza. Az egyik telephelyen állítólag észak-koreai terveket használnak a gyártáshoz.

A brit Telegraph egy száműzetésben élő iráni ellenzéki csoporttól származó információkra hivatkozva arról számolt be, hogy Irán olyan 3000 kilométeres hatótávolságú rakétákat fejleszt, amelyek nukleáris robbanófej hordozására is alkalmasak. Emellett Irán bemutatott egy állítása szerint új ballisztikus rakétát, amely akár 1700 kilométerre lévő célpontokat is képes eltalálni.

Iráni rakétafejlesztés

Az Iráni Ellenállás Nemzeti Tanácsa (NCRI) nevű ellenzéki csoport szerint a rezsim két létesítményt használ rakétafejlesztésre, amelyeket kommunikációs műholdak indítóállomásának álcáznak. Ezeken a helyszíneken szigorú titoktartás és biztonsági intézkedések mellett folyik a munka.

A jelentés két kulcsfontosságú létesítményt azonosít, ahol a fejlesztés és a gyártás folyik. Az első 35 kilométerre található az észak-iráni Shahroud várostól. A telephelyen az információik szerint a Védelmi Innovációs és Kutatási Szervezet dolgozik, amely a nukleáris fegyverek fejlesztéséért felel a rezsimen belül, valamint az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) nukleáris robbanófejeken dolgozó szakemberei.

Európai diplomata: Izrael eldöntötte, hogy megtámadja Irán atomlétesítményeit

„Úgy véljük, hogy Izrael az elmúlt hónapok közel-keleti fejleményei nyomán döntött a támadás mellett” – mondta egy magas rangú európai diplomata.

A jelentés szerint Irán célja, hogy a nukleáris robbanófejeket úgy alakítsa át, hogy azok kompatibilisek legyenek a Qaem-100 műhold hordozórakétájával, amelyet már legalább háromszor sikeresen használtak műholdak indítására. A jelentés szerint ez a rendszer lehetővé tenné Irán számára, hogy 3000 kilométeres hatótávolságon belüli helyszíneket célozzon meg,

így akár európai célpontok is elérhető közelségbe kerülnének.

A második helyszín, az Imam Khomeini létesítmény néven ismert, a közép-iráni Szemnan várostól mintegy 70 kilométerre délkeletre található. A jelentések szerint Irán ezen a helyszínen az észak-koreai Unha-1 rakétán alapuló rakétákat fejleszt, amelyet Phenjan műholdak űrbe juttatására használ. A jelentés szerint a telephelyen földalatti létesítmények találhatók, és az elmúlt évtizedben újabb és újabb épületekkel bővült.

Tovább dübörög az iráni atomprogram: hatezer új centrifugával dúsítják az uránt

Iránnak már jóval több mint 10 ezer centrifugája működik két földalatti üzemben Natanzban és Fordowban.

Az ellenzéki szervezet műholdas felvételeket osztott meg a brit lapokkal, amelyek gyanús tevékenységet mutatnak a helyszínen, olyan tevékenységet, amelyről korábban a nemzetközi média is beszámolt.

Irán a napokban egy új ballisztikus rakétát is bemutatott, amely állítása szerint jelentős előrelépést jelent katonai arzenáljában. A rakéta neve Etemad, ami perzsa nyelven „bizalmat” jelent. 

„A védelmi képességek és az űrtechnológiák fejlesztése… azt a célt szolgálja, hogy egyetlen ország se merje megtámadni Irán területét”

– mondta az iráni elnök egy televíziós beszédben.

Ezer tonna rakétahajtóanyag tart Kínából Iránba – mire készül Teherán?

A tisztviselők szerint a hajókon lévő nátrium-perklorátból akár 960 tonna ammónium-perklorát is előállítható.

Az atomfegyverhez vezető út

A nukleáris fegyverek megszerzéséhez a hasadóanyagon kívül két másik kulcsfontosságú összetevőre is szükség van: a nukleáris robbanófejhez (ahol a nukleáris robbanáshoz vezető folyamatok lejátszódnak) és egy olyan rendszer kifejlesztésére, amely képes a robbanófejet célba juttatni, például ballisztikus rakétára, repülőgépre vagy más platformra.

Miközben Irán továbbra is fegyverminőséget megközelítő szintre dúsítja az uránt,

a 2024 októberében Irán ellen intézett támadás során a jelentések szerint Izrael sikeresen célba vette az iráni atomprogram két másik pillérét.

Az első a ballisztikus rakéták gyártásához nélkülözhetetlen szilárd üzemanyagkeverő gépek voltak. A második, Barak Ravid újságírónak az Axioson megjelent beszámolója szerint egy parcsini telephely volt, ahol állítólag olyan fejlett berendezéseket rongáltak meg, amelyeket a nukleáris robbanófej kritikus összetevőinek előállításához használnak.

Axios: Izrael lebombázott egy titkos iráni nukleáris létesítményt

Az izraeli légierő megsemmisített egy szigorúan titkos nukleáris fegyvereket kutató létesítményt Parcsinban. Mutatjuk a támadás részleteit!

Háborúra van pénz, a polgárokra nincs – miért van Iránban energiaválság?

A világ egyik legnagyobb kőolaj- és földgázkészletével bíró ország komoly energiahiánnyal küszködik. Hogy lehet ez? Elmagyarázzuk!