A kiszabadult túszt, Yarden Bibast a Hamász terroristái felesége és gyermekei halálának felemlegetésével kínozták 16 hónapos fogsága alatt.
A 35 éves izraeli túszt, Yarden Bibast szombat reggel engedte szabadon a Hamász az 54 éves Ofer Calderonnal együtt a dél-gázai Hán Júniszban. A 65 éves Keith Siegel amerikai-izraeli túszt csaknem két órával később engedték szabadon a gázai kikötőben.
A túszok tanúvallomásai zord képet festenek a fogságban töltött életükről. A 12-es csatorna szerint egyes túszokat ketrecekbe zártak, míg másokat feladatok elvégzésére kényszerítettek. Sokakat arra kényszerítettek, hogy zuhanyozás helyett hideg vízbe áztatott ruhákat használjanak, hogy megtörölhessék magukat. Sokan több mint 30 kilót fogytak az éhezés miatt.
Néhány túsznak nyugtatókra volt szüksége a nyomasztó pszichológiai stressz miatt. Sokan elmondták, hogy megtörtek, és elvesztették minden reményüket a túlélésre.
A gázai terroristák kegyetlenkedése
Mint ismert, Bibas megsebesült amikor elrabolták a Nir Oz kibucból a Hamász 2023. október 7-i dél-izraeli mészárlása során.
Feleségét, Shirit és két fiukat külön vitték el. Kfir akkor 10 hónapos volt, Ariel pedig 4 éves.
Órákkal az elrablásuk után egy videó látott napvilágot, amelyen Shiri volt látható mindkét fiút a karjában tartva, rémült arckifejezéssel, miközben terroristák vették körül.
A felvétel a Hamász kegyetlenségének szimbólumává vált, és milliók emlékezetébe égett be.
A Hamász tavaly azt állította, hogy Shiri és két gyermeke meghalt, és bár Izrael nem erősítette meg az állítást, azonban „komoly aggodalmát” fejezte ki sorsuk miatt, és a múlt héten sikertelenül követelte a terrorcsoporttól, hogy tisztázza állapotukat.
Miután a Bibas család feje szombaton visszatért Izraelbe, a Kan közszolgálati műsorszolgáltató arról számolt be, hogy fogsága során súlyos pszichológiai bántalmazásnak volt kitéve, beleértve egy olyan esetet, amikor arra kényszerítették, hogy videót készítsenek róla, miután fogvatartói azt mondták neki, hogy felesége és kisgyermekei meghaltak egy IDF-légicsapásban.
A Hamász terroristái szüntelenül a családjáról beszéltek vele.
A kiszabadult túsz, Nili Margalit, aki közel 50 napot töltött a Hamász fogságában, 2023 decemberében elárulta, hogy Bibasszal volt, amikor a Hamász terroristái közölték vele, hogy a feleségét és két kisgyermekét megölték, és utasították, hogy forgasson egy videót, amelyben Benjámin Netanjahu miniszterelnököt vádolta a halálukért. A felvételt az IDF propagandavideónak minősítette, és az izraeli média sem tette közzé.
Bibas fogsága első napjait Ofer Calderon mellett töltötte, és megtanult arabul. A fogságban töltött 484 nap alatt Hán Júniszban egyik helyről a másikra szállították, házak és alagutak között ingázva.
A jelentés szerint mindkét férfit fizikai és mentális bántalmazásnak vetették alá. A terroristák verték, és ketrecekben tartották őket. Elmondták azonban, hogy látták az izraeli túszok kiszabadításáért folytatott kampányról szóló tudósításokat, és ebből erőt és reményt merítettek.
Bibas kiszabadulása után unokatestvére, Oriah a 12-es csatornának elmondta, hogy Yarden lefogyott, és hogy a családja reméli, hogy egy nap újra mosolyogni látja.
Ofer Calderon megpróbáltatásai
Calderont, aki francia-izraeli kettős állampolgár, fogvatartói úgy kezelték, mint egy IDF tartalékos katonát – számolt be a Kan. Ez a bánásmód nyilvánvaló volt Calderon kiszabadulásakor, mivel katonai stílusú ruházatot adtak rá, hasonlóan ahhoz a ruházathoz, amelyet az elmúlt napokban szabadon engedett öt IDF-katonalány viselt.
Calderont négy gyermeke közül kettővel, Erezzel és Saharral együtt rabolták el a Nir Oz kibucból, akiket később, 2023 novemberében egy egyhetes tűzszünet során szabadon engedtek.
Calderon kiszabadulása után édesanyja, Kochi a 12-es csatornának azt mondta, hogy „többé-kevésbé jól nézett ki”, még ha „egy kicsit sovány és sápadt is”.
Kan elmondta, hogy Calderon sört kért az őt Izraelbe visszakísérő IDF-katonáktól, de azt tanácsolták neki, hogy ne tegye, amíg az egészsége nem javul.
Keith Siegel kitartása
Míg Bibast és Calderont Gáza déli részén tartották fogva, addig az amerikai-izraeli állampolgárságú Siegel a többi tússzal együtt Gáza városában.
Őt is házról házra szállították, de némi időt töltött a terrorcsoport földalatti alagúthálózatában is. Sok hónapot töltött bizonytalanságban, hogy fia, Shai túlélte-e a Hamász Kfar Aza elleni támadását. Végül azonban hallotta őt beszélni a rádióban, ami erőt adott neki.
Siegel elmondta, hogy rendkívül kevés volt az élelmiszer.
Fogvatartói időnként húst adtak neki, amit annak ellenére megevett, hogy vegetáriánus volt, mivel tudta, hogy szüksége van rá a túléléshez.
A jelentés szerint utoljára mintegy 24 órával a szabadon bocsátása előtt kapott utoljára ételt.
A kiszabadult túszok családjai elmesélték, hogy szeretteiknek gyakran mondták, hogy „holnap hazamennek”, és hogy fogvatartóik ételt adtak nekik, majd elvették tőlük, miközben nevettek rajtuk.
Az állandó gúnyolódás azt eredményezte, hogy amikor a túszok végül értesültek arról, hogy a tűzszüneti megállapodás részeként szabadon engedik őket, egészen az utolsó pillanatig nem hitték el, hogy fogvatartóik igazat mondanak – számolt be a 12-es csatorna.
Állítólag hasonló vallomást tett az az öt thaiföldi túsz is, akiket csütörtökön engedtek szabadon a tűzszüneti megállapodás keretein kívül. Azt is állították, hogy fogvatartóik hamis reményt keltettek bennük azzal, hogy időről időre azt mondták nekik, hogy hamarosan kiszabadulnak.
A 12-es csatorna szerint a kiszabadított túszok közül néhányat súlyos erőszaknak vetettek alá, és hosszú időre megbilincselték őket. Néhányukat ketrecekbe zárták, mert „szembeszálltak a terroristákkal”, másokat pedig hosszú ideig tartották fogva párás, levegő nélküli alagutakban.