Egy zsidó él Oświęcimben, és a hálószobája ablakából látja Auschwitzot

Hétfőn, január 27-én, az auschwitzi haláltábor felszabadításának 80. évfordulóján rendezett megemlékezésen számos ország vezetője, királyok és politikusok rótták le kegyeletüket a világ legnagyobb haláltáborában legyilkolt 1,1 millió, javarészt zsidó áldozat emléke előtt. És sokan közülük találkoztak a városban lakó egyetlen zsidóval, a 34 éves Hila Weisz-Guttal.

A 34 éves Hila Weisz-Gut 2023-ban költözött Izraelből Oświęcimbe, a lengyel városba, ahol az auschwitzi emlékhely és múzeum található, hogy összeköltözzön barátjával, egy lengyel fiatalemberrel, akit néhány évvel korábban, egy holokauszt-oktatási kiránduláson ismert meg.

Azóta újságírók és a városlakók is felfigyeltek a városban lakó egyetlen zsidóra, aki végső soron éles szimbolizálja a nácik által meggyilkolt több millió hozzá hasonló ember meggyilkolását, tekintettel arra, hogy a második világháború előtt Oświęcimben mintegy 8000 zsidó élt. Weisz-Gut családjának számos tagját is itt gyilkolták meg, nagyanyja azonban túlélte a borzalmakat.

„Számomra ez egy nyilatkozat arról, hogy megpróbáltak megtörni és kiirtani minket, de nem sikerült”

– mondta Weisz-Gut a héten a CNN-nek arról, hogy Oświęcimben él, ahol a hálószobája ablakából láthatja az auschwitzi haláltábort.

„Mi vagyunk az a generáció, amely azért van itt, hogy azt mondja: ‘nem sikerült. Nincs tovább. Soha többé”.

Weisz-Gut, aki a Haifai Egyetemen szerzett mesterdiplomát holokauszt-tanulmányokból, a helyi zsidó múzeumban dolgozik, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a város egykor virágzó, a holokauszt előtti zsidó közösségére.

Lengyel férjével tavaly házasodott össze a múzeum kávézójában, amely egyben a város korábbi egyetlen zsidó lakosának, a 2000-ben elhunyt Shimson Kluger nevű túlélő házának egykori nappalijában lett kialakítva.

Hétfőn, amikor Auschwitz felszabadulásának 80. évfordulója alkalmából ünnepségeket tartottak, a múzeum és zsinagógája – az egyetlen Oświęcimben – megnyitotta kapuit a zsidó közösséggel imádkozni vágyók előtt.

Weisz-Gut tavaly a Forward című lapnak elmondta, hogy gyakran látogatja egyedül a zsinagógát, és a múzeum látogatóit is megkéri, hogy segítsenek neki elmondani a gyászolók kádisát az édesapjáért, egy olyan imát, amelyhez 10 zsidó férfiből álló csoport szükséges.

„Én vagyok a saját közösségem” – idézi Weisz-Gutot a Jewish Telegraphic Agency.

Az ír elnöknek megint sikerült magára haragítania az írországi zsidókat

Az antiszemita és Izrael-ellenes, Michael Higgins nemcsak meghívást kapott az Auschwitz-Birkenau felszabadításának 80. évfordulóján tartott ünnepségre, de beszédet is mond majd.