Hétfőn, január 27-én, az auschwitzi haláltábor felszabadításának 80. évfordulóján rendezett megemlékezésen számos ország vezetője, királyok és politikusok rótták le kegyeletüket a világ legnagyobb haláltáborában legyilkolt 1,1 millió, javarészt zsidó áldozat emléke előtt. És sokan közülük találkoztak a városban lakó egyetlen zsidóval, a 34 éves Hila Weisz-Guttal.
A 34 éves Hila Weisz-Gut 2023-ban költözött Izraelből Oświęcimbe, a lengyel városba, ahol az auschwitzi emlékhely és múzeum található, hogy összeköltözzön barátjával, egy lengyel fiatalemberrel, akit néhány évvel korábban, egy holokauszt-oktatási kiránduláson ismert meg.
Azóta újságírók és a városlakók is felfigyeltek a városban lakó egyetlen zsidóra, aki végső soron éles szimbolizálja a nácik által meggyilkolt több millió hozzá hasonló ember meggyilkolását, tekintettel arra, hogy a második világháború előtt Oświęcimben mintegy 8000 zsidó élt. Weisz-Gut családjának számos tagját is itt gyilkolták meg, nagyanyja azonban túlélte a borzalmakat.
„Számomra ez egy nyilatkozat arról, hogy megpróbáltak megtörni és kiirtani minket, de nem sikerült”
– mondta Weisz-Gut a héten a CNN-nek arról, hogy Oświęcimben él, ahol a hálószobája ablakából láthatja az auschwitzi haláltábort.
„Mi vagyunk az a generáció, amely azért van itt, hogy azt mondja: ‘nem sikerült. Nincs tovább. Soha többé”.
Weisz-Gut, aki a Haifai Egyetemen szerzett mesterdiplomát holokauszt-tanulmányokból, a helyi zsidó múzeumban dolgozik, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a város egykor virágzó, a holokauszt előtti zsidó közösségére.
Lengyel férjével tavaly házasodott össze a múzeum kávézójában, amely egyben a város korábbi egyetlen zsidó lakosának, a 2000-ben elhunyt Shimson Kluger nevű túlélő házának egykori nappalijában lett kialakítva.
Hétfőn, amikor Auschwitz felszabadulásának 80. évfordulója alkalmából ünnepségeket tartottak, a múzeum és zsinagógája – az egyetlen Oświęcimben – megnyitotta kapuit a zsidó közösséggel imádkozni vágyók előtt.
Weisz-Gut tavaly a Forward című lapnak elmondta, hogy gyakran látogatja egyedül a zsinagógát, és a múzeum látogatóit is megkéri, hogy segítsenek neki elmondani a gyászolók kádisát az édesapjáért, egy olyan imát, amelyhez 10 zsidó férfiből álló csoport szükséges.
„Én vagyok a saját közösségem” – idézi Weisz-Gutot a Jewish Telegraphic Agency.





Eiláton egészen más a panoráma az Új Lakás home office ügyvédi iroda ablakából.
https://uploads.disquscdn.com/images/6e5bb2f95420602773b19b92c209e9ef7ef8356aba519081c39fe9255a782ef1.png
A nemzetközi jogi szagértőné nagyon elégedett.
https://uploads.disquscdn.com/images/dddf0a2b21659861c2560fa8f211818e5861d239fe6f7fa925c19591354770a1.png
Ki a franc kíváncsi a magánéletedre és a zabálásaidra. Te már Németh Szilárdon is túlteszel aki állandóan azt tudatta, hogy mit és mikor zabált.
https://uploads.disquscdn.com/images/5e24b679e7712329747a5d500d063b7bde468c8b22a4dcc837d6ea3997ff9640.png
Ez négy évvel ezelőtt volt. Nem hiányoztál senkinek sem
Tudom a gyűlöleted okát!
Az Amerikai Népszagás Bartus miatt!
https://uploads.disquscdn.com/images/b416be323eb7c99697ef36f68bc043fa82939e0b1af1c901870443aa977310c9.png
https://uploads.disquscdn.com/images/4fab9c37633705b039cca6814b5b14d57dab6d9a66f55a01c6db6f0a7cb57e29.png
Amiről írsz öt évvel ezelőtt volt. Gyógyulj meg, de azt nem hiszem, hogy elmebetegségedből kigyógyítható nem lehetsz. Látván a hülye és értelmetlen hozzászólásaidat.
Folyamatosan cseszegetsz.
Bartus megérdemelte!
https://uploads.disquscdn.com/images/9acfc7c86f52781ec340a538ab7702442f3f79867eaa96c2dd815b0c6434b02e.png
Bocsáss meg, kérlek!
Kárpótlásul kapsz egy O1G fülcsit.
A Hasznos Holmik Álrégiségbolt egyik Remekét! 😆
https://uploads.disquscdn.com/images/db0fd6af00a8b0683e84efe66dfe5fb3c98b356905b1ae39d4510c32304bceea.png
Nem hiszem, hogy normális vagy. Egy ilyen tragikus cikkhez a Te panorámádról írsz. Szégyelld magadat, de nagyon.
Izraeli miniszter szerint a vegyesházasság olyan, mint a holokauszt
https://neokohn.hu/2019/07/10/izraeli-miniszter-szerint-a-vegyeshazassag-olyan-mint-a-holokauszt/