Iráni teherhajók állítólag több mint ezer tonna nátrium-perklorátot szállítanak Kínából, amely a rakétahajtóanyag előállításának kulcsfontosságú összetevője.
Két iráni hajó, amely a rakétahajtóanyaghoz nélkülözhetetlen vegyi összetevőt szállít, a következő hetekben Kínából Iránba hajózik – közölte két nyugati ország biztonsági forrásai, akiknek tudomása van az ügyről, a Financial Times-szal.
Az iráni teherhajók – a Golbon és a Jairan – állítólag több mint ezer tonna nátrium-perklorátot szállítanak majd, amely a rakétahajtóanyag, az ammónium-perklorát előállításának kulcsfontosságú összetevője.
A tisztviselők szerint a hajókon lévő nátrium-perklorátból akár 960 tonna ammónium-perklorát is előállítható, ami 260 közepes hatótávolságú iráni rakéta üzemanyagának előállításához elegendő.
Az ammónium-perklorát a szilárd hajtóanyagú rakéták hajtóanyagának mintegy 70%-át teszi ki.
Irán rakétaüzemanyagot kap
A nyugati tisztviselők szerint a Golbon 34 konténerrel kedden indult el a Kelet-kínai-tengeri Daishan-szigetről; a Jairan 22 konténerrel februárban hagyja el Kínát. Mindkét iráni zászló alatt közlekedő hajó megállás nélkül teszi meg a háromhetes utat Dél-Iránba – jelentette a Financial Times.
A Golbon több napot töltött kínai vizeken, mielőtt kedden elindult, a Marine Traffic hajózási adatkövető adatai szerint. A nyomkövető szerdán a Jairan-t is 75 km-re délre mutatta Daishan-tól.
Az iráni kormány nem kommentálta a beérkező szállítmányokat.
Az Egyesült Államokban működő kínai nagykövetség közölte, hogy nem ismeri a helyzetet, és hozzátette, hogy Kína elkötelezett „a béke és a stabilitás fenntartása mellett a Közel-Keleten és az Öböl térségében, valamint az iráni nukleáris kérdés politikai és diplomáciai rendezésének aktív előmozdítása mellett”.
Egy szakértő a Financial Timesnak azonban azt mondta, hogy Kína már 1979-ben is adott el fegyvereket Iránnak.
„Az 1990-es évek eleje óta Kína széles körben segítette az iráni hadsereget ballisztikus rakétafejlesztési programjában, és szakértelmet, technológiát, alkatrészeket és kiképzést biztosított”
– mondta Dennis Wilder, a CIA korábbi vezető elemzője a Financial Timesnak.
„Kína motivációja, többek között az, hogy titokban segít Iránnak rakétákat gyártani az orosz [ukrajnai] háborús erőfeszítésekhez, megszilárdítja a közös ügyet a vélt amerikai hegemonizmussal szemben. Cserébe Peking évente nagy mennyiségű kedvezményes árú iráni nyersolajat vásárol”.