Borzalom: Irakban legalizálták a gyerekházasságokat

Emberi jogi csoportok „katasztrofális hatásokra” figyelmeztetnek, mivel egyes imámok az iszlám törvényt úgy értelmezik, hogy a lányok már 9 éves korukban férjhez mehetnek.

Az iraki parlament kedden három megosztó törvényt fogadott el, köztük egyet, amely ellenzői szerint a gyermekházasságot legalizálná – írja az AP.

A módosítások az iszlám bíróságoknak nagyobb hatáskört biztosítanak családi ügyekben, beleértve a házasságot, a válást és az öröklést. Az aktivisták szerint ez aláássa Irak 1959-es személyi státusztörvényét, amely egységesítette a családjogot és biztosítékokat hozott létre a nők számára.

Az iraki törvények jelenleg a legtöbb esetben 18 éves kort határoznak meg a házasságkötés alsó korhatáraként. A kedden elfogadott módosítások lehetővé tennék az imámok számára, hogy az iszlám jog saját értelmezése szerint döntsenek,

amely egyesek szerint lehetővé teszi a lányok tizenéves korban történő házasságát – vagy akár már 9 éves korban.

Izrael kiszabadított Gázában egy 11 évesen elrabolt iraki szexrabszolgát

Az IDF-nek sikerült megmentenie egy jazidi nőt, akit még 2014-ben raboltak el Irakban, majd eladták egy palesztin terroristának a Gázai övezetben.

Az elsősorban konzervatív síita törvényhozók által szorgalmazott változtatásokat a törvények “iszlám elvekhez való igazításának” és “az iraki kultúrára gyakorolt nyugati befolyás csökkentésének” eszközeként védelmezik a módosítások támogatói.

Intisar al-Mayali, emberi jogi aktivista, az Iraki Női Liga tagja szerint az anyakönyvi törvénymódosítások elfogadása „katasztrofális hatást fog gyakorolni a nők és lányok jogaira, a lányok korai életkorban történő házassága révén, ami sérti a gyermeki élethez való jogukat, és megzavarja a nők válási, felügyeleti és örökösödési védelmi mechanizmusait”.

A törvény módosításáról szóló parlamenti ülés végül káoszba fulladt, és eljárási szabálysértésekkel vádolták meg a törvényhozókat.

Ezentúl halálbüntetés jár az Izraellel való üzletelésért

Az iraki parlament közleménye szerint a jogszabály „a nép akaratának hű tükörképe”.

„Az ülésen jelen lévő törvényhozók fele nem szavazott, ami miatt megszűnt a határozatképesség”

– mondta egy parlamenti tisztviselő névtelenséget kérve, mert nem volt felhatalmazva arra, hogy nyilvánosan nyilatkozzon.

Az ülés után több törvényhozó panaszkodott a szavazási eljárásra, amelynek értelmében mindhárom vitatott törvényről – amelyek mindegyikét különböző blokkok támogatták – együtt szavaztak.

Mahmoud al-Mashhadani parlamenti elnök egy nyilatkozatában méltatta a törvények elfogadását, mint „fontos lépést az igazságszolgáltatás fokozásának és az állampolgárok mindennapi életének megszervezésében”.

„Ha nem magyarázzuk el, mi az európai állammodell, abból katasztrófa lesz” — Marsai Viktor Afrika-kutató a Neokohnnak

Az antiszemitizmusról, párhuzamos kultúrákról és Németország speciális szerepéről is kérdeztük Marsai Viktort, az afrikai migrációs folyamatok kutatóját.

Kirúgták az amerikai egyetemről a professzort miután képeket mutatott Mohamedről

A Hamline Egyetem egyik professzorát a jelek szerint azért rúgták ki, mert a diákok panaszkodtak a Mohamedet ábrázoló középkori festményekre egy online művészettörténet órán.