A Washington Post cikke szerint Google a munkavállalói tiltakozása ellenére működik együtt az IDF-fel.
A Google állítólag segíti az izraeli védelmi minisztériumot és a hadsereget mesterséges intelligencia technológiáinak felhasználásában, annak ellenére, hogy korábban elhatárolódott a zsidó állam hadseregétől.
A The Washington Post exkluzív beszámolója azt állítja, hogy a Google munkatársai Izrael segítségére siettek az izraeli hadsereg kéréseire válaszul, különösen a vállalat Vertex gépi tanulási platformjára vonatkozóan.
A vállalat együttműködése az IDF-fel azért is érdekes, mert teljesen ellentétes a nyilvánosan képviselt álláspontjával, Korábban a Google alkalmazottai többször is tiltakoztak az izraeli kormánnyal kötött felhőalapú számítástechnikai szerződésekkel kapcsolatban. Az alkalmazottak aggodalmuknak adtak hangot a Google katonai műveletekben való potenciális részvétele és a vitatott Nimbus projekt keretében Izraellel való partnersége miatt. A 4 milliárd dolláros kezdeményezés célja, hogy Izrael számára nemzetbiztonsági igényekre szabott felhőszolgáltatásokat biztosítson, miközben biztosítja a szuverenitást és a magánélet védelmét.
A tiltakozás hatására 2024-ben a Google elbocsátott 50 alkalmazottat, akik ellenezték a Nimbus-szerződést.
A tiltakozást az az aggodalom táplálta, hogy a technológia olyan katonai műveletekhez nyújtana segítséget, amelyek “árthatnak a palesztinoknak”.
A Google belső dokumentumai azonban arra utalnak, hogy a cég azon dolgozott, hogy Izrael számára hozzáférést biztosítson a mesterséges intelligencia technológiájához,
mivel attól tartott, hogy ennek elmaradása esetén Izrael az Amazont, a Google fő versenytársát választhatja.
A The Washington Post által feltárt további dokumentumokból kiderül, hogy 2024 novemberében a Google megkönnyítette az IDF hozzáférését a Gemini AI-hoz, egy olyan platformhoz, amelyet dokumentumok és hangok feldolgozására alkalmas MI-asszisztensek fejlesztésére terveztek. Bár a Google azt állítja, hogy az Izraelnek nyújtott felhőszolgáltatásait nem a rendkívül érzékeny katonai vagy hírszerzési munkára szánja, izraeli tisztviselők utaltak arra, hogy közvetlenül a harci műveletekben használják azokat.
„Jelentős szerepet játszanak a győzelemben”
Gaby Portnoy, az izraeli Nemzeti Kiber Igazgatóság igazgatója jelezte, hogy a Nimbus felhőszolgáltatások jelentős szerepet játszottak a konfliktus során elért katonai győzelmekben, bár nem volt hajlandó részletekbe belemenni.
„A Nimbusnak köszönhetően fenomenális dolgok történnek a harcok során, ezek a dolgok jelentős szerepet játszanak a győzelemben – nem részletezem”
– mondta a People and Computers izraeli kiadvány szerint.
Az izraeli hadsereg ráadásul az elmúlt években egyre inkább integrálta a mesterséges intelligenciát a műveleteibe.
A The Washington Post egy korábbi cikke rávilágított a Habsora nevű mesterséges intelligencia eszköz használatára, amely a lehallgatott kommunikáció és a műholdképek elemzésével segíti a parancsnokokat a terrorista célpontok kiválasztásában. Az IDF az emberéleteket fenyegető lehetséges kockázatokkal kapcsolatos aggodalmak ellenére megvédte az eszközt, azt állítva, hogy javítja a célzás pontosságát és minimalizálja a járulékos károkat.
Sem az IDF, sem a Google nem válaszolt a The Washington Post megkeresésére a két fél együttműködésével kapcsolatban.