Tel Aviv-i óriásplakátra került a világhírű nyíregyházi holokauszttúlélő

Amíg élt, Leitner Dávid „Dugó” arra biztatott mindenkit, hogy ünnepelje életet és egyen falafelt.

A nyíregyházi holokauszttúlélő, Leitner Dávid, vagy közismertebb nevén Dugó 15 éves volt, amikor 1945. január 18-án, a budapesti gettó felszabadításának napján, halálmenetben Auschwitzból Birkenauba indították. A Nyíregyházán, vallásos zsidó családban nevelkedett fiú azon kevesek között volt, akik túlélték a megpróbáltatásokat. A háború után Izraelbe vándorolt és családot alapított. Életszeretete sohasem hagyta el, ennek szellemében hirdette meg a „Dugó-akciót”: arra biztatott mindenkit, hogy az életet ünnepelje és egyen falafelt.

A szokás eredetéről ebben a cikkben olvashat. A nagy falafelevést rendszerint január 18-án tartják, ám idén ez a dátum szombatra esik, ezért előrehozták január 16-ra, csütörtökre.

A holokauszttúlélő emlékére

Dugó két évvel ezelőtt hunyt el, 93 éves korában. Emlékére és az általa alapított, mára tömegek által követett akció tiszteletére a Bét Háédut nevű, a holokauszt emlékezetét ápoló szervezet óriásplakátot helyezett el Tel-Aviv egyik legforgalmasabb pontján. A plakáton az örökké vidám Dugó fotója és a következő szöveg szerepel:

„Ebben az évben is falafelt eszünk a Dugó-akció keretében”.

A plakátról szóló híradásában pedig így fogalmaztak, utalva az ország nehéz helyzetére is: „Bár Dugó már nincs velünk testileg, fentről mosolyog ránk és ad erőt a folytatáshoz”.

Egyen falafelt Leitner Dugó emlékére!

Együnk minél több falafelt, lehetőleg hívjunk meg másokat is egyre, és közben kiáltsuk: ám Jiszráél cháj!

Kis, kerek zsömlécskék – nőnek a fákon

1945. január 18-án, a budapesti gettó felszabadításának napján indították útnak Leitner Dávidot halálmenetben az auschwitzi megsemmisítő táborból. A kiéhezett, testileg legyengült, lelkileg összetört rabok közül csak néhányan élték túl a menetelést a mínusz 18 fokban.

„Csukott szemmel meneteltem. Az erős havazás miatt nem tudtam kinyitni a szememet. Menetelés közben elaludtam és az édesanyámról álmodtam.

Mindig azt mondta, hogy majd Izraelben fogunk élni, és hogy Izraelben bilkelách – kis, kerek zsömlécskék – nőnek a fákon.”

Keleti Ágnes az életigenlés szimbóluma – interjú

Keleti Ágnes az élet iránti tiszteletét és szeretetét szüntelenül hirdette, amely fontosságát külön kiemelte 2020-ban, amikor életinterjút adott az EMIH-nek.

A Dugó becenevű ifjú túlélte a menetet és testvérével együtt alijázott, vagyis Izraelbe költözött. Amikor alijázása után Dugó először látogatott el a jeruzsálemi Mácháne Jehuda piacra, vége megtalálta, amit a Birkenauban meggyilkolt édesanyja annyit ígérgetett gyerekkorában, a kis, kerek gombócokat. Vagyis a falafelgolyókat.

Nem sokkal később határozta el, hogy a halálmenet napján ő az életet fogja ünnepelni.

A kezdetben csak a családjára kiterjedő emléknap ünneplésébe eleinte csak kedvenc asdódi falafelezőjük közönségét vonták be, később egyre jobban kiterjedt a mozgalom. Ma Izraelben országszerte ezrek vesznek benne részt vidám falafelezéssel és falafelosztással iskolákban, katonák között és számtalan más helyen.

Ez a cikk a Zsido.com oldalán jelent meg eredetileg.

Nyolcvan éve szabadult fel a budapesti gettó

A budapesti ostromot a „nagy” gettóban 70 ezren, a „nemzetköziben” 30-35 ezren élték túl, egyedül a Klauzál téren több mint háromezer temetetlen holttestet találtak.

Gyász: elhunyt az Amon Göthöt felkutató legendás nácivadász

Josef Lewkowicz 1946-ban személyesen találta meg a hírhedt táborparancsnokot, akit Ralph Fiennes alakított a Schindler listája című filmben.