„Úgy véljük, hogy Izrael az elmúlt hónapok közel-keleti fejleményei nyomán döntött a támadás mellett” – mondta egy magas rangú európai diplomata.
Egy magas rangú európai diplomata azt mondta, hogy Izrael már eldöntötte, hogy megtámadja Irán nukleáris létesítményeit, arra utalva, hogy a támadás bár nem a küszöbön áll, de nem is a távoli jövőben – jelentette az Al Arabiya a hétvégén.
„Úgy gondoljuk, hogy Izrael már meghozta a döntést a támadásról az elmúlt hónapok közel-keleti fejleményei nyomán”
– mondta a lap szerint egy magas rangú európai diplomata.
A diplomata elmondta, hogy több európai ország tárgyalásokat kezdeményezett a hivatalba lépő Trump-kormányzattal, hogy megvizsgálják, van-e még esély arra, hogy diplomáciai vagy más eszközökkel megakadályozzák Teheránt abban, hogy atomfegyverhez jusson.
A lap szerint az európai diplomaták aktivitása a kérdésben megnőtt, tekintettel arra, hogy attól tartanak, hogy a Trump-kormányzat sokkal agresszívebb lesz az iszlám köztársasággal szemben.
Anglia, Franciaország és Németország (az E-3) a múlt héten megbeszéléseket folytatott Iránnal, hogy megpróbálják felmérni az ajatollahok diplomáciai hajlandóságát, és Trump újabb lépéseire számítva.
„Rendkívüli aggodalom”
Decemberben az E-3 „rendkívüli aggodalmát” fejezte ki Irán dúsítási kapacitása miatt.
Pénteken az amerikai szenátus külügyi bizottságának elnöke, Jim Risch azt mondta, hogy az Egyesült Államok visszatér
„Trump elnök Iránra irányuló maximális nyomásgyakorlási kampányához, és megvédi az amerikai nemzetbiztonságot”.
Izraeli tisztségviselők, Benjamin Netanjahu miniszterelnöktől kezdve Jiszáel Katz védelmi miniszteren át az IDF vezető tisztségviselőiig számos olyan nyilatkozatot tettek az elmúlt hónapokban, amelyek arra utalnak, hogy Izrael hajlandó az iráni nukleáris létesítmények megtámadására.
Ezek a nyilatkozatok azt követően hangzottak el, hogy Izrael október 26-án megsemmisítette Irán fejlett légvédelmi rendszereinek nagy részét, megtorlásul Teherán második közvetlen, nagy erejű ballisztikus rakétatámadására, amelyet október 1-jén intézett a zsidó állam ellen.
Az izraeli nyilatkozatok többsége arra hívta fel a figyelmet, hogy Irán nukleáris telephelyei most már közel védtelenek, illetve évek óta a legsebezhetőbbek egy izraeli csapással szemben.
Valójában, tekintettel ezekre a nyilatkozatokra, ami újdonság volt az európai tisztviselő Al Arabiya-nak adott nyilatkozatában, az nem annyira az izraeli támadás gondolata volt, hanem az, hogy az valóban eldőlt, és az is, hogy a Trump-kormányzat komolyan mérlegeli a részvételt a csapásban.
Mint ismert, Trump korábbi nyilvános nyilatkozataiban nem volt hajlandó kizárni a katonai akciót az iráni atomprogram ellen.