Mosoly, könnyek, remény – egy ország könnyebbült meg a túszok hazaérkezésével

A Hamásszal kötött tűzszüneti megállapodás első napján, vasárnap szabadon engedett három izraeli túsz 471 nap után először találkozott újra szeretteivel. 15 hónapos rémálom után újra szabadok. A Times of Israel összeállítását közöljük a három túsz hazaérkezéséről.

A 28 éves Emily Damari, a 24 éves Romi Gonen és a 31 éves Doron Steinbrecher nem sokkal a Gázai övezetből való kiszabadulásuk után találkozhattak édesanyjaikkal, és az IDF által a gázai határ közelében, a Reim bázison felállított komplexumban elvégezték rajtuk az első orvosi vizsgálatokat, mielőtt helikopterrel az Izrael központjában lévő Tel Hásomer kórházba szállították őket, hogy találozzanak családjaikkal és megkezdjék a gyógyulást.

A kórház előtt emberek százai fogadták őket, akik az utak mentén álltak, éljenezve és dalokat énekelve, amikor a három fiatal lányt szállító furgonok megérkeztek.

A Miniszterelnöki Hivatal fotókat és videót tett közzé, amelyen Damari egy izraeli zászlóba burkolózva látható, amint érzelmesen átöleli hozzátartozóit, Gonent családtagjai csoportos ölelésbe fogták, amikor besétált a kórház fényekkel díszített szobájába, Steinbrecher pedig sírva ölelte át családtagjait a kórház folyosóin.

A három nő várhatóan több napig marad a kórházban vizsgálatok és kezelés céljából. Dr. Jael Frankel-Nir kórházigazgató elmondta, hogy fizikai állapotuk elég jó ahhoz, hogy a családtagokkal való újraegyesítésre összpontosíthassanak, „és néhány órával elhalasszák az orvosi kérdéseket”.

Percekkel a szabadulás után a közösségi médiában közzétett képek azt mutatták, hogy Damari videohívást folytat a családjával, miután találkozott az édesanyjával. A képeken Damari kezén egy kötés volt látható, miután megsebesült a Hamász 2023. október 7-i, Dél-Izrael elleni támadása során. Mosolyogva tartotta fel bekötött kezét, miközben integetett a rokonoknak, akik láthatóan meghatódva látták őt.

Családja szerint a brit-izraeli kettős állampolgár két ujját vesztette el, miután a Hamász terroristái meglőtték a támadás során, amikor a Kfar Aza kibucból elhurcolták. Az otthonába betörő fegyveresek lelőtték a kutyáját – a beszámolók szerint a nő vasárnap este a családjával és a barátaival folytatott első beszélgetések során elmondta -, és őt is eltalálták, amikor megpróbálta megvigasztalni haldokló háziállatát.

„Szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, aki nem adta fel a küzdelmet Emilyért a szörnyű megpróbáltatások során, és aki nem hagyta abba a nevének kimondását. Izraelben, Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban és szerte a világon”

– mondta Damari édesanyja, Mandy egy nyilatkozatban, nem sokkal azután, hogy találkozott lányával.

„Ugyan Emily gázai rémálma véget ért, de sok más család számára a lehetetlen várakozás folytatódik. Minden egyes túszt el kell engedni, és humanitárius segélyt kell nyújtani azoknak a túszoknak, akik még mindig arra várnak, hogy hazatérhessenek.”

Eylon Levy on X (formerly Twitter): „You don’t need to understand Hebrew to understand Emily Damari’s friends’ joy. But if you do, you’ll cry even harder. pic.twitter.com/zsMxmXss6R / X”

You don’t need to understand Hebrew to understand Emily Damari’s friends’ joy. But if you do, you’ll cry even harder. pic.twitter.com/zsMxmXss6R

Keir Starmer brit miniszterelnök „csodálatos és régóta esedékes hírnek” nevezte a szabadon bocsátást.

Starmer szerint

a jó hír ellenére ez a nap „egy újabb szenvedés napját is jelenti azok számára, akik még nem jutottak haza”.

„Bár üdvözölni kell ezt a tűzszüneti megállapodást,

nem szabad megfeledkeznünk azokról, akik továbbra is fogságban vannak a Hamász fogságában”

– mondta. „Most azt kell látnunk, hogy a tűzszüneti megállapodás fennmaradó szakaszait teljes egészében és ütemezetten végrehajtják, beleértve a még megmaradt túszok szabadon bocsátását és a humanitárius segélyek beáramlását Gázába” — fogalmazott a brit miniszterelnök.

Közben Steinbrecher családja közleményt tett közzé, amelyben „szívből jövő hálánkat fejezi ki mindenkinek, aki támogatott és elkísért minket ezen az úton”.

„Külön köszönet Izrael népének a meleg ölelésért, a rendíthetetlen támogatásért és az erőért, amit a legsötétebb pillanatainkban adtak nekünk. Hálánkat fejezzük ki továbbá az Egyesült Államok elnökének Donald Trumpnak a jelentős részvételéért és támogatásáért, amely oly sokat jelentett számunkra”

– írták.

„Hős Doronunk, aki 471 napot élt túl a Hamász fogságában, ma kezdi meg rehabilitációs útját. Továbbra is minden család mellett fogunk állni, és mindent megteszünk, ami tőlünk telik, amíg minden szerettük haza nem tér”.

Gonen hangüzenetet küldött szülővárosa, Kfar Vradim lakóinak.

„Köszönöm mindannyiotoknak! Még fogalmam sincs, hogy mit lesz, eddig csak egy aprócska, pici részt láttam, de ti vagytok a legjobbak, mindennél jobban becsüllek benneteket, és öleléseket és puszikat küldök nektek. Isten segítségével hamarosan találkozunk.”

Gonen a jelek szerint együtt volt Damarival a fogságban, és a 12-es csatorna szerint elmondta Emily édesanyjának: „Nem érted, hogy mit jelentett nekem a lányod egész idő alatt”.

Szakértők szerint a Hamász által október 7-én elrabolt 251 túsz közül 91 még mindig Gázában van, köztük legalább 34 azonban már meghalt és a palesztin szervezet holttestüket használja alkupozícióinak megerősítésére.

A Hamász 105 civilt engedett szabadon a 2023. november végi egyhetes tűzszünet során, és négy túszt már korábban is elengedtek. Nyolc túszt élve mentettek ki a csapatok, és 40 túsz holttestét is megtalálták, köztük hármat, akiket az izraeli hadsereg tévedésből megölt, amikor megpróbáltak elmenekülni fogvatartóik elől.

A Hamász két izraeli civilt is fogva tart, akik 2014-ben és 2015-ben léptek be az övezetbe, valamint egy 2014-ben megölt IDF-katona holttestét. Egy másik, 2014-ben megölt IDF-katona, Oron Shaul holttestét nemrégiben találták meg egy izraeli katonai művelet során.

Barbárok: A Hamász “ajándékot” adott búcsúzóul a túszoknak

Céljuk, hogy a fogságban alkalmazott pszichés nyomásgyakorlást vigyék magukkal a szabad életbe.