Valami készül: munkások ezrei jelentek meg az egyik iráni atomerőműnél

Mohammad Eszlami, az iráni atomenergia-hatóság vezetője bejelentette, hogy jelentős előrelépés történt az ország déli részén, Bushehrben lévő atomerőmű bővítésében.

Mohammad Eszlami, az iráni atomenergia-hatóság vezetője bejelentette, hogy jelentős előrelépés történt az ország déli részén található Bushehrben lévő atomerőmű bővítésében. Elmondása szerint mintegy 5000 munkás vesz részt a projektben, miközben fokozott munkatempót és szigorú fegyelmet tartanak fenn – olvasható az Iran International honlapján.

Eszlami elárulta, hogy a projekt nemrég rekordot döntött, amikor egyetlen nap alatt 22 000 köbméter betont öntöttek, és megjegyezte, hogy jövőre 65 000 köbméter betonra tervezik bővíteni a napi kapacitást, hogy fenntartsák a lendületet.

Ezzel párhuzamosan folytatódik a munka a támogató infrastruktúrákon, például a villamosenergia-átviteli rendszereken és a vízfogyasztási létesítményeken. A Perzsa-öböl mentén fekvő bushehri atomerőművet Irán első kereskedelmi célú nukleáris létesítményének tekintik.

Tovább dübörög az iráni atomprogram: hatezer új centrifugával dúsítják az uránt

Iránnak már jóval több mint 10 ezer centrifugája működik két földalatti üzemben Natanzban és Fordowban.

Tavaly februárban a tartomány kormányzója, Ahmad Mohammadizadeh elárulta, hogy az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) is részt vesz a létesítmény bővítésében. Ezek a megjegyzések azután hangzottak el, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője, Rafael Grossi arra figyelmeztetett, hogy Irán nem teljesen átlátható nukleáris tevékenységét illetően.

Új centrifugák

Amint arról korábban lapunk is beszámolt, novemberben Irán tájékoztatta az ENSZ nukleáris felügyelő szervezetét, hogy több mint hatezer extra urándúsító centrifugát tervez telepíteni dúsító üzemeibe.

A Reuters által megismert Nemzetközi Atomenergia-ügynökség jelentése részletezi, mire gondolt Irán, amikor közölte nemrég, hogy „több ezer” centrifugát épít az ellene szóló határozat után, amelyet a NAÜ 35 tagú kormányzótanácsa a múlt héten Nagy-Britannia, Franciaország, az Egyesült Államok és Németország kérésére fogadott el.

A nagyobb dúsítási kapacitás azt jelenti, hogy Irán gyorsabban dúsíthatja az uránt. Noha Irán azt állítja, hogy nem dolgozik atomfegyverek kifejlesztésén,

a nyugati hatalmak szerint az urán 60%-os tisztaságra történő dúsításának nincs polgári célokat szolgáló magyarázata, különösen, mivel ez már közelíti a fegyverminőségű 90%-ot.

Háborúra van pénz, a polgárokra nincs – miért van Iránban energiaválság?

A világ egyik legnagyobb kőolaj- és földgázkészletével bíró ország komoly energiahiánnyal küszködik. Hogy lehet ez? Elmagyarázzuk!

„A fejre kell lecsapnunk” – a Moszad kémfőnöke Irán megtámadását sürgeti

David Barnea Moszad-igazgató radikálisan más megoldási javaslattal rukkolt elő a jemeni húszikkal való leszámolásra.