Csütörtökön elnökké választották Joseph Aoun tábornokot, a libanoni hadsereg parancsnokát.
A 60 éves hivatásos katona, Joseph Aoun lett az ötödik libanoni hadseregparancsnok az ország történelmében, akit elnökké választottak, véget vetve a poszton több mint két éve fennálló vákuumnak.
Amióta 2017-ben átvette a hadsereg parancsnokságát, Aoun átkormányozta a hadsereget egy nemzeti pénzügyi válságon, amely hazavágta az ország fizetőeszközét és vele együtt katonái fizetésének értékét, megingatva egy olyan intézményt, amely az 1975-90-es polgárháború óta a belső stabilitást nyújtotta az országban.
Emellett távol tartotta a hivatalos libanoni haderőt az Izrael és a Hezbollah közötti, több mint egy éve tartó háborútól, az Irán által támogatott csoporttól, amely sokáig fenntartásait fejezte ki Aoun jelölésével kapcsolatban. Ebben az időszakban több mint 40 libanoni katona halt meg izraeli csapásokban, de a hadsereg nem került közvetlen összecsapásba a zsidó állammal.
A Hezbollah komoly veszteségekkel került ki a konfliktusból, mivel az izraeli csapások megölték a legtöbb vezető parancsnokát, és szinte teljesen elpusztult a terrorcsoport fegyverarzenálja.
Aoun rendkívül ritkán jelenik meg a médiában, és nem nyilvánított véleményt a Hezbollah fegyverkészletéről, amelyet széles körben erősebbnek tartanak, mint a hivatalos libanoni hadseregét.
Aoun kulcsszerepet játszik a Washington és Párizs által novemberben közvetített 60 napos tűzszünet fenntartásában. A feltételek szerint a libanoni hadseregnek Dél-Libanonba kell vonulnia, amint az izraeli csapatok és a Hezbollah terrorcsoport kivonja erőit.
A csütörtöki választást megelőzően a törvényhozókkal folytatott megbeszéléseken az amerikai és az Öböl-menti országok tisztségviselői egyetértésüket fejezték ki az új elnök személyével kapcsolatban, anélkül, hogy kifejezetten támogatták volna őt
– mondták a Reutersnek a jelenlévő parlamenti képviselők.
A Hezbollah-párti libanoni Al-Akhbar napilapnak 2017-ben adott ritka interjújában Aoun azt mondta, hogy „korlátozni fogja a politikai beavatkozást” a hadseregben.
Nem beszélt az elnökjelöltségéről egyetlen nyilvános fórumon sem, és nem házalt a különböző libanoni politikai frakcióknál, hogy támogatást szerezzen, ahogy azt más jelöltek általában teszik a választások előtt.
Aoun a Bejrút melletti Sin el-Filben született, és 1983-ban, a libanoni polgárháború idején vonult be a hadseregbe. Első beosztása 1985-ben szakaszparancsnokként volt a hadseregnél, és két gyalogsági tiszti tanfolyamot is végzett az Egyesült Államokban.
Röviddel parancsnoki kinevezése után a hadsereg offenzívát indított az Iszlám Állam terroristáinak a szíriai határnál lévő enklávéból való kiszorítására, amiért az akkori amerikai nagykövettől dicséretet kapott, mondván, a libanoni a hadsereg „kiváló munkát” végzett.
Azzal, hogy elnök lesz, ami a libanoni, vallási felekezetek által elosztott rendszerben a keresztények számára fenntartott tisztség, más volt hadseregparancsnokok nyomdokaiba lép, akik elfoglalták a posztot, köztük a legutóbbi államfő, Michel Aoun (csak névrokonság van a két politikus között).
Aoun korábban egy hadseregparancsnoktól szokatlanul politikai nyilatkozatban bírálta a kormányzó politikusokat Libanon 2021-es pénzügyi összeomlása miatt, mondván, hogy a katonák a lakosság többi részével együtt éheznek, és azt kérdezte a politikusoktól, hogy „mit szándékoznak tenni”.
Az Egyesült Államok, amely 2006 óta több mint 2,5 milliárd dolláros támogatást folyósított a libanoni hadseregnek, további segélyekkel lépett közbe, többek között a katonák bértámogatásának segítésével.
Aoun a baráti államok, köztük Katar támogatását szintén „kulcsfontosságúnak” nevezte.
Aoun alatt tovább folyt az amerikai támogatás a hadseregnek, ami része a Washington által terrorista csoportnak tekintett Hezbollah befolyásának megfékezésére irányuló amerikai politikának.