Az izraeli légierő csütörtök este csapásokat mért Jemen nyugati partvidékére és mélyen az ország belsejére, köztük a húszi kormány által ellenőrzött főváros, Szanaa nemzetközi repülőterére – közölte az IDF.
A célpontok között volt a Hezyaz és Ras Kanatib erőművek, továbbá más húszi terrorista infrastruktúrák Hodejda, Szalif és Ras Kanatib kikötőiben.
„Ezeket a katonai célpontokat a húszi terrorista rezsim arra használta, hogy iráni fegyvereket csempésszen a régióba, és magas rangú iráni tisztviselők behajózására.
Ez egy újabb példa arra, hogy a húszik katonai célokra használják ki a polgári infrastruktúrát”
– közölte az IDF.
„A húszi terrorista rezsim az iráni terrortengely központi része, és a nemzetközi hajózási hajók és útvonalak elleni támadásaik továbbra is destabilizálják a régiót és a világot. Az IDF nem fog habozni, hogy bármilyen távolságból is fellépjen Izrael Államot és polgárait fenyegető bármilyen fenyegetéssel szemben” – tette hozzá a közlemény.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerdán már megfenyegette a jemeni húszikat, mielőtt meggyújtotta volna az első hanukai gyertyát.
„Mint akkor, most is lecsapunk az ellenségeinkre. … A húszik is meg fogják tanulni azt, amit a Hamász, a Hezbollah, az Aszad-rezsim és mások megtanultak, és ehhez is idő kell. Ezt a leckét az egész Közel-Keleten meg fogják tanulni” – mondta.
Kedden pedig Jiszráel Katz védelmi miniszter beszélt arról, hogy célba veszik a húszi vezetést.
„Figyelmeztettem és azt mondtam, hogy ahogyan a gázai [Hamász-vezér Jahja] Szivárral, a teheráni [Hamász-vezér Iszmail] Hanijé-vel és a bejrúti [Hezbollah-vezér Hasszan] Naszrallah-val foglalkoztunk, úgy fogunk foglalkozni a húszik vezetőivel is Szanaában és mindenhol Jemenben” – mondta Katz.
Órákkal később az izraeli Arrow 3 légvédelmi rendszer elfogott egy húszi ballisztikus rakétát. A lövedéket még azelőtt lelőtték, mielőtt az izraeli légtérbe hatolt volna, de a lezuhanó repeszek veszélye miatt Izrael középső részén nagy területen megszólaltak a légvédelmi szirénák.
A Magen David Adom mentőszolgálat szerint hét ember megsérült, akik Tel-Aviv és a Júdeai-hegység (Shfela) nagy részén próbáltak az óvóhelyekre jutni.
A húszi terroristák több mint 200 rakétát és 170 drónt lőttek ki Izraelre a 2023. október 7-i támadás óta.
A terrorcsoport az elmúlt napokban fokozta támadásait, és találatokat mért Izrael sűrűn lakott központi régiójára.
Hétfőre virradó éjjel egy hatvanas éveiben járó nő súlyosan megsérült, amikor beütötte a fejét, miközben Tel-Avivban egy óvóhelyre sietett egy újabb húszi rakéta támadás közben. Az MDA mentősök 25 olyan embert láttak el, akik az óvóhelyekre futva könnyebben megsérültek, vagy akik szorongásos rohamot kaptak.
Hétfőn korábban az IDF lelőtt egy húszi drónt, mielőtt az átlépte volna az izraeli légteret.
Nem sokkal múlt csütörtök hajnal előtt egy elfogott rakéta robbanófeje eltalált egy általános iskolát Ramat Ganban, összedöntve az iskola főépületét, de nem okozott sérüléseket. Egy sikertelen elfogást követően péntekre virradó éjszaka egy rakéta Jaffa egyik lakónegyedében lévő játszótérbe csapódott, 16 embert könnyebben megsebesítve.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa Izrael kérésére hétfőn rendkívüli ülést tart, hogy megvitassa a húszi támadások eszkalálódását.
Muhammad Ali al-Húszi, a Jemen egyes részeit kormányzó Húszi Legfelsőbb Politikai Tanács tagja kedden azt mondta, hogy „nem fél a zsidóktól”.
„A jemeni nép továbbra is támogatni fogja a Gázai övezetet, bármilyen áldozatok árán is”
– tette hozzá.
A jemeni nép „nem fél a zsidóktól, és nem törődik semmilyen fenyegetéssel, inkább üres kijelentéseknek tartja őket” – mondta.
Jemenben 1900-ban mintegy 50 ezer zsidó élt. Az évszázados diszkrimináció és üldöztetés után az 1949 és 1950 közötti izraeli „Varázsszőnyeg hadművelet” szinte az összes megmaradt jemeni zsidót hazahozta Izraelbe. Az utolsó ott maradt zsidót, Levi Marhabit 2016-ban bebörtönözték a húszik, mert állítólag egy zsidó családnak segített egy Tóra-tekerccsel elmenekülni az országból.