Magas rangú amerikai tisztviselők arra figyelmeztetnek, hogy Törökország a jelek szerint nagyszabású katonai offenzívára készül Szíriában, a kurdok uralma alatt álló területek ellen – írta meg kedden a The Wall Street Journal.
A török kommandósok, tüzérségi egységek és a szövetséges szír milíciák harcosai jelentős számban koncentrálódnak a kurd többségű észak-szíriai Kobani város közelében, Törökország 2019-es inváziójához hasonló módon az ország északkeleti részén – közölték az WSJ-vel amerikai biztonsági források.
„Önmérsékletet sürgetünk”
– mondta egy amerikai tisztviselő, figyelmeztetve, hogy a határokon átnyúló művelet küszöbön állhat.
A török csapatösszevonás heves aggodalmat váltott ki Washingtonban, közvetlenül azután, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjét december elején a Hajat Tahrír al-Sam vezette lázadó csoportok megbuktatták. Az amerikai tisztviselők úgy látják, hogy a hatalmi vákuum potenciálisan destabilizálja az egész régiót.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter a múlt héten sürgős látogatást tett Törökországban, hogy Szíria jövőjéről tárgyaljon Recep Tayyip Erdogan török elnökkel, és biztosítékot kérjen arra vonatkozóan, hogy Ankara korlátozza a kurd harcosok elleni hadműveleteket.
A Szíriai Demokratikus Erők (SDF) szóvivője szerint a szíriai kurdok és a törökök által támogatott lázadók közötti fegyverszüneti tárgyalások hétfőn összeomlottak. A fejlemények azzal fenyegetnek, hogy aláássák az Egyesült Államok és a kurdok közös hadműveleteit az Iszlám Állam maradványai ellen Szíria északkeleti részén. Mint ismert, az SDF az Egyesült Államok kritikus fontosságú szövetségese volt az ISIS elleni harcban, azonban Ankara a terrorszervezetnek nyilvánított Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) kiterjesztésének tekinti őket.
Ilham Ahmed, a szíriai kurdok polgári adminisztrációjának egyik tisztviselője a WSJ által megszerzett levelében közvetlenül Donald Trump megválasztott elnökhöz fordult, figyelmeztetve, hogy Törökország célja, hogy „de facto ellenőrzést gyakoroljon földünk felett, mielőtt Ön hivatalba lép.
„Ha Törökország folytatja invázióját, a következmények katasztrofálisak lesznek”
– írta Ahmed Trumpnak.
Ahmed figyelmeztette Trumpot, hogy egy török invázió csak Kobaniban több mint 200 000 kurd civilt, valamint sok keresztény közösséget fog érinteni. Első mandátuma alatt Trump részben kivonta az amerikai csapatokat Szíria északkeleti részéből, ami jelentős török offenzívához vezetett, amely több ezer áldozatot és lakóhelyét elhagyni kényszerülő tömegeket eredményezett.
A Trump-adminisztráció később segített a tűzszünet megkötésében, amely arra kötelezte a kurd erőket, hogy határterületet adjanak át törököknek.
Noha Trump csak január 20-án lép hivatalba, Ahmed sürgette a megválasztott elnököt, hogy „egyedülálló diplomáciai megközelítésével” győzze meg Erdogant minden tervezett művelet leállításáról, utalva egy korábbi találkozóra, amelyen Trump megígérte, hogy „az Egyesült Államok ne hagyja cserben a kurdokat.”