Lecsapott az izraeli légierő: hatalmas robbanások rázták meg a szíriai Tartuszt

A jelentések szerint az izraeli csapások katonai létesítményeket céloztak meg Szíria tengerparti térségében. Egy szíriai háborús megfigyelő ezeket a „legsúlyosabb csapásoknak” nevezte a térségben az elmúlt több mint egy évtizedben.

„Izraeli harci repülőgépek csapásokat mértek” egy sor helyszínre, köztük légvédelmi egységekre és »föld-föld rakétaraktárakra« – írja az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja, amely szerint ezek »a legsúlyosabb csapások voltak Szíria part menti régiójában az izraeli légitámadások 2012-es kezdete óta«.

A közösségi médiában közzétett felvételeken látható az egyik hatalmas robbanás:

A robbanások akkorák voltak, hogy az izraeli média a Tartusz térségében tegnap késő este észlelt apró földrengéseket is azoknak tulajdonítja.

A 3,1-es erősségű földmozgást az izraeli földtani intézet szeizmológiai osztálya tegnap este 23:49-kor jelentette, epicentruma körülbelül 28 kilométerre volt Banias város partjaitól.

A földrengés mélységét 32 kilométerre mérték, de nem erősítették meg, hogy valóban robbanások okozták volna.

Dominóeffektus: Szíria után a Palesztin Hatóság összeomlása lehet a következő

Az IDF rádiójának forrásai szerint a Palesztin Hatóság összeomlása „terrorizmushullámot és a stabilitás teljes megszűnését okozhatja a térségben”.

Mint arról a Neokohn is beszámolt, az IDF múlt héten egy történelmi, 48 ​​órás szíriai bombázóhadjáratot követően az IDF  bejelentette, hogy megsemmisítette az egykori Bassár el-Aszad rezsim stratégiai katonai képességeinek nagy részét, hogy megakadályozzák a fejlett fegyverek ellenséges elemek kezébe kerülését.

Az IDF közleményében azt írta, hogy légiereje és haditengerészete több mint 350 csapást mért „stratégiai célpontokra” Szíriában az Aszad-rezsim hétvégi bukása óta, és ezzel megsemmisítették „a szíriai stratégiai fegyverkészletek nagy részét”.

A hadsereg becslése szerint az egykori Aszad-rezsim stratégiai katonai képességeinek 70-80 százalékát semmisítette meg.

A hadművelet a Golán-fennsík és a dél-szíriai régió bibliai elnevezése után a hadseregen belül a „Básán Nyila” nevet kapta.

A csapásokra azért volt szükség, mert Izrael attól tartott, hogy az Aszad-rezsim összeomlását követően az egykori szíriai hadsereg fegyverei ellenséges dzsihadista erők, valamint az Irán által támogatott libanoni Hezbollah kezébe kerülhetnek.

Dalia Ziada: A Közel-Kelet történelmének kritikus fordulópontjához értünk

A pragmatikus politikai dzsihadizmus születésének vagyunk tanúi a Közel-Keleten – írja a Jerusalem Center for Security and Foreign Affairs egyiptomi főmunkatársa.

Dübörög a védelem megerősítése: Izrael új aknamezőket telepít a szír határon

Az izraeli utászcsapatok egész héten, néha éjszaka is dolgoznak, hogy Aszad rezsimjének bukása után megerősítsék a Golán-fennsíkot.