Fejszál herceg és Leila hercegnő: az első szíriai államalapítás tanulságai

A mostani szíriai helyzetről nekem az jut az eszembe, amikor a Csillagok háborújában Leila hercegnő elküldi R2-D2 droidot a következő szöveggel: „Szorongatott helyzetben vagyunk. Segítsen Obi-Wan Kenobi, Ön az utolsó reményünk.” Nagyjából ez volt Szíriának Fejszál 1920-ban, és azóta sem jött jobb. Kornéli Beáta történész és Közel-Kelet kutató írása.

Mint tudjuk, Szíria a 16. század óta az Oszmán Birodalomhoz tartozott, azonban katonai erejének hanyatlásával egyre kevésbé tudta távol tartani a Levantei régióban érdekelt francia, orosz és angol befolyást. Aminek az lett az eredménye, hogy az első világháború után felosztották egymás között a Birodalmat. 

De a kérdés az, hogy hogyan?

Fejszálnak, az egyik legelőkelőbb arab dinasztia hercegének 1915 körül először a britek tettek ajánlatot azzal, hogy ha segíti őket a törökök ellen és megszervezi az arábiai beduin felkelést, a szövetségesek győzelme esetén, garantálnak neki egy önálló arab államot. 

Hogy ezen pontosan mit értettek az arabok, és mit az angolok, arról több mint 100 éve vitatkoznak a történészek.

A lényeg, hogy győztek a szövetségesek, a britek pedig megpróbálták a maguk módján állni a szavukat és Fejszálnak ígérték az újonnan létrejött Szíriát, Libanonnal együtt, ami akkor még egy területi egységet alkotott. 

Netanjahu: Aszad bukása után Izrael átformálja a Közel-Keletet

Az izraeli miniszterelnök szerint évtiezedek óta nem látott lehetőség előtt áll a Közel-Kelet.

Mindeközben a szíriai lakosság is hangot adott az akaratának, az Általános Arab Kongresszus kikiáltotta a Szíriai Arab Királyságot. Megállapította annak teljes és oszthatatlan függetlenségét, összehívták az alkotmányozó nemzetgyűlést és Fejszált királyukká választották. Azt is kinyilvánították, hogy a libanoni autonómián még elgondolkoznak, de csak, ha mentes lesz mindennemű idegen befolyástól, továbbá az akkoriban Palesztinának nevezett területet is hozzácsapták a maguk Szíriájához. 

A probléma csupán az volt, hogy a nagyok ezt nem így gondolták.

A háború kényszerű sodrása következtében született egy brit-francia titkos szerződés, a Sykes-Picot-egyezmény, aminek értelmében Szíria a franciákat illette meg. Ezért a brit hadsereg kénytelen volt kivonulni, átadni a térséget a franciáknak és magára hagyni Fejszált, boldoguljon egyedül, ahogy tud.

Hogy bonyolították le a franciák ezt a kérdést?

Egy kicsit dumcsiztak Fejszállal, majd a francia hadsereg 3. hadosztálya megütközött Goybet tábornok parancsnoksága alatt a Bejrút–Damaszkusz út mentén a Juszuf al-Azma vezette szíriai erőkkel. Azma tapasztalt, képzett katona volt, Franciaországban és Németországban is tanult, a háború alatt az oszmán hadseregben tüntette ki magát. De egy tízezres francia–szenegáli egységgel, fegyverzet és kiképzett hadsereg nélkül nem tudta megvédeni Szíria függetlenségét. Fejszálnak pedig nem maradt választása, szedni kellett a sátorfáját. 

Mi lesz a szír diktátor kábítószer-birodalmával a bukása után?

A „szegény ember kokainjának” becézett Captagon évente legalább 5 milliárd dollárt hozott Szíriának, amely az ország első számú exportcikke volt.

Nagyjából öt hónapot sem tartott az első „független” szíriai állam, amely azóta sem kapta vissza valódi önállóságát. 1945-ig a franciák uralták a régiót, a hidegháborúban pedig hol az amerikaiak, hol az oroszok vetélkedtek egymással érte, több-kevesebb sikerrel. 

Én nem hiszem, hogy ez a szíriai helyzet valami fáklyás menet lesz, mert megbukott Bassár el-Aszad, eljött a szíriai önrendelkezés ideje és a több millió menekült visszatérhet otthonaiba, mint ahogy azt egyes elemzők állítják. 

A fragmentált vallási és politikai csoportoknak, lázadóknak és ellenlázadóknak pénz, fegyver és paripa kell, amit önállóan nem tudnak sem megszerezni, sem megszervezni.

Így ismét a régióban érdekelt nagyhatalmak játékszereivé vállnak.

A nagy kérdés pedig az, hogy nekik mik a céljaik és ki találja meg hamarabb a legerősebb helyi tárgyalópartnert, mielőtt a Levantei Iszlám Állam újra nem éled.

Ez az írás eredetileg a Kalandos Közel-Kelet oldalán jelent meg. Kornéli Beáta további írásai itt olvashatóak.

Izraeli szakértő: “Nem hiszem, hogy Szíriában valódi stabilitás lesz”

„Az iráni tengely, amelynek az volt a feladata, hogy Izrael államot fenyegesse, végzetes csapást szenvedett” – mondja egy volt izraeli dandártábornok.

Ki az a szír dzsihadista-vezér, aki megdöntheti az Aszad-rezsim hatalmát?

„Dzsulani okosabb, mint Asszad” – véli a szíriai iszlamista lázadók vezetőjéről Joshua Landis Szíria-szakértő. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat Abu Mohammed al-Dzsulaniról!

A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.