Csak idő kérdése, hogy megbukjon a szír rezsim és a lázadók vegyék át a hatalmat.
Az izraeli 12-es csatorna jelentése szerint az IDF nemrégiben csapást mért egy szíriai vegyifegyver-tárolóra.
A csatorna „külföldi jelentésekre” hivatkozik, bár úgy tűnik, hogy ilyen jelentések nem léteznek, ami arra utal, hogy ez csak a csatorna taktikája, hogy megkerülje az izraeli katonai cenzúrát – írja a The Times of Israel.
A hét elején a Haaretz arról számolt be, hogy az izraeli hadsereg attól tart, hogy a szíriai lázadók támadása és az Aszad-rezsimhez tartozó katonai létesítmények elfoglalása közepette az országban rossz kezekbe kerülhetnek a vegyi fegyverek.
Ha ilyen fegyverek a lázadók vagy iráni milíciák kezébe kerülnének, Izraelnek olyan módon kellene cselekednie, amely „hatással lehet Szíriára és az egész Közel-Keletre”
– írta a Haaretz.
A jelentés hozzáteszi, hogy Izrael a közelmúltban Oroszországon keresztül üzeneteket küldött Bassár el-Aszad szíriai elnöknek, követelve tőle, hogy „tartsa fenn szuverenitását, és ne engedje meg Iránnak, hogy a területén tevékenykedjen”.
Mindeközben Irán megkezdte a katonai parancsnokok és más tisztviselők evakuálását Szíriából – jelentette pénteken a The New York Times -, ami annak jele, hogy Teheránnak megingott a bizalma Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje iránt, és felkészül annak bukására.
Oroszország és az Egyesült Államok szintén felszólította állampolgárait, hogy azonnal hagyják el Szíriát az újraéledő szíriai polgárháború közepette, amelynek során pénteken a lázadók elfoglalták a Jordániával határos déli Daraa tartományt is és folyamatosan közelednek Damaszkusz felé.
A The Times által idézett regionális és iráni tisztségviselők szerint Irán péntek reggel óta elkezdte a civileket, katonákat, valamint néhány diplomatát és családtagjaikat evakuálni Irakba és Libanonba.
Egyes tisztviselők állítólag repülőjáratokkal menekültek Teheránba, míg mások szárazföldi úton Libanonba, Irakba és a nyugat-szíriai Latakia kikötővárosba.
A jelentés szerint Irán evakuálási parancsot adott ki az Iszlám Forradalmi Gárda bázisaira és damaszkuszi nagykövetségére is.
A The Times idézte Mehdi Rahmati iráni elemzőt, aki szerint „Irán felismerte, hogy jelenleg semmilyen katonai művelettel nem tudja kezelni a szíriai helyzetet, és ez az opció lekerült az asztalról”.
„Nem harcolhatunk tanácsadó és támogató erőként, ha maga a szíriai hadsereg nem akar harcolni”
– mondta.
Mint ismert, az Iszlám Köztársaság Oroszországgal és a Hezbollahhal együtt Aszad egyik legfontosabb támogatója volt a 13 éve tartó polgárháború alatt.