Ki az a szír dzsihadista-vezér, aki megdöntheti az Aszad-rezsim hatalmát?

A szíriai polgárháborúban az al-Kaida egyik ágának parancsnokaként Abu Mohammed al-Dzsulani (Golani) sokszor a háttérben maradt, aki még akkor is távol tartotta magát a nyilvánosságtól, amikor csoportja a Bassár el-Aszad elnök ellen harcoló legerősebb frakcióvá vált.

Ma ő Szíria legismertebb felkelője, aki fokozatosan a rivaldafénybe került azóta, hogy 2016-ban megszakította kapcsolatait az al-Kaidával, átnevezte csoportját, és a lázadók által uralt északnyugat-Szíria de facto uralkodójává nőtte ki magát.

A Dzsulani-féle Hayat Tahrir al-Sham (HTS) által vezetett iszlamista lázadócsoportot, korábban al-Nuszra Frontként ismerték. A dzsihádisták a múlt héten elfoglalták Aleppót, ahol Dzsulani üzeneteket küldött a szíriai kisebbségek megnyugtatására, akik régóta félnek a dzsihadistáktól.

Ahogy a lázadók behatoltak Aleppóba, a polgárháború előtti legnagyobb szír városba, egy videón látható volt, amint Dzsulani telefonon parancsokat ad ki, emlékeztetve a harcosokat az emberek védelmére vonatkozó utasításokra, és megtiltja nekik, hogy belépjenek otthonukba.

„Dzsulani okosabb, mint Asszad. Átszervezett, átalakított, új szövetségeseket kötött, és bájával célba vette a kisebbségeket”

– mondta Joshua Landis Szíria-szakértő, az Oklahomai Egyetem Közel-Kelet Tanulmányok Központjának vezetője. 

Megállíthatatlanul nyomulnak előre a szír dzsihadisták: Hama is elesett

Aleppó után újabb kulcsfontosságú várost foglaltak el az iszlamista felkelők.

Aron Lund, a Century International agytröszt munkatársa elmondta, hogy Dzsulani és a HTS egyértelműen megváltozott, ugyanakkor megjegyezte, hogy továbbra is „elég keményvonalasak” maradtak.

„Ez PR, de az a tény, hogy egyáltalán részt vesznek ebben az erőfeszítésben, azt mutatja, hogy már nem olyan keményvonalasak, mint korábban. A régi al-Kaida vagy az Iszlám Állam soha nem tett volna ilyet” – mondta.

„Ő igazán fontos. Szíria fő lázadóvezére, a legerősebb iszlamista”

– tette hozzá Lund.

„Átvették a szélesebb értelemben vett szíriai felkelés szimbólumait…, amelyeket most használnak, és megpróbálják magukévá tenni a forradalmi örökséget – hogy „részei vagyunk a 2011-es mozgalomnak, az embereknek, akik felkeltek Aszad ellen, és mi is azok vagyunk iszlamisták.”

Dzsulani és az al-Nuszra Front a legerősebbek közé tartozott azon lázadó csoportok sokasága közül, amelyek az Aszad elleni felkelés első napjaiban alakultak ki, több mint egy évtizeddel ezelőtt.

Az al-Nuszra Front megalapítása előtt Dzsulani az al-Kaida oldalán harcolt Irakban, ahol öt évet töltött egy amerikai börtönben. A felkelés kezdete után visszatért Szíriába, akit az Iszlám Állam akkori iraki vezetője, Abu Omar al-Bagdadi küldött az al-Kaida jelenlétének növelésére.

Az Egyesült Államok 2013-ban terroristának minősítette Dzsulanit, mondván, hogy az iraki al-Kaida megbízta őt Aszad uralmának megdöntésével és az iszlám saría törvényének létrehozásával Szíriában, miközben az al-Nuszra öngyilkos merényleteket hajtott végre, amelyekben civilek haltak meg.

Amerika bevetette az A-10-eseket: Irán-barát milíciáknak csaptak oda Szíriában

Az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága ma reggel sikeresen megtámadott és megsemmisített több olyan fegyverrendszert, amely veszélyt jelentett az amerikai és koalíciós erőkre Szíriában – jelentette be az amerikai védelmi minisztérium.

Törökország, a szíriai ellenzék fő külföldi támogatója, szintén terrorista csoportnak minősítette a HTS-t, miközben támogat néhány más, északnyugaton harcoló frakciót.

Dzsulani 2013-ban adta meg első médiainterjúját, arcát egy sötét sálba bugyolálta, és csak a hátát mutatta a kamerának. Az Al Jazeerának nyilatkozva azt szorgalmazta, hogy Szíriát a saría törvények szerint irányítsák.

Körülbelül nyolc évvel később inget és kabátot viselve leült egy interjúra az amerikai közszolgálati műsorszolgáltató FRONTLINE műsorában, vállalva az arcát.

Dzsulani szerint a terrorista megjelölés az esetében “igazságtalan”, elmondása szerint ellenzi az ártatlan emberek meggyilkolását.

Az interjú során elmondta, hogyan bővült az al-Nuszra Front az őt Irakból kísérő hat emberről egy éven belül 5000-re.

Állítása szerint csoportja soha nem jelentett veszélyt a Nyugatra. „Megismétlem: az al-Kaidával való részvételünk véget ért, és még akkor is, amikor az al-Kaidával voltunk, elleneztük a Szírián kívüli műveletek végrehajtását, és ez teljesen ellentétes a politikánkkal, hogy külső akciókat hajtsunk végre.”

Robert C. Castel: Mi a szíriai események jelentősége?

Mit mutat az iszlamista erők Aleppó-t elfoglaló akciója?

Később véres háborút vívott régi szövetségese, al-Bagdadi ellen, miután az Iszlám Állam 2013-ban egyoldalúan megkísérelte uralma alá vonni az al-Nuszra Frontot.

Az Iszlám Államot ezt követően számos ellenfél, köztük az Egyesült Államok vezette katonai szövetség verte ki a Szíriában és Irakban birtokolt területéről.

Miközben az Iszlám Állam összeomlott, Dzsulani megerősítette a HTS uralmát az északnyugat-szíriai Idlíb tartományban. 

Miközben a szunnita muszlim lázadók folyamatosan nyomulnak előre, a HTS több nyilatkozatot is kiadott, hogy biztosítsa a síita alavitákat és más szíriai kisebbségeket a biztonságukról. Az egyik nyilatkozat arra buzdította az alavitákat, hogy szakadjanak el a szektarianizmust”.

Szerdán egy Aleppótól délre fekvő keresztény város lakóinak küldött üzenetében Dzsulani kijelentette, hogy megvédik őket, és megóvják vagyonukat, és arra buzdította őket, hogy maradjanak otthonaikban, és utasítsák el a szíriai kormány „pszichológiai hadviselését”.

Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.

Irán tehette el láb alól a Kreml szíriai csúcskémét

Luna al-Shibl, a szíriai elnök főtanácsadója és állítólagos szeretője volt.