Iráni bankkártyák már működnek Oroszországban, miután az iráni Shetab hálózatot integrálták az orosz Mirrel; Ez az együttműködés a szankciók hatásának enyhítését célozza, és a tervek szerint a rendszert más, erős iráni kapcsolatokkal rendelkező nemzetekre is kiterjesztik.
Az iráni bankok 2018 óta ki vannak zárva a SWIFT nemzetközi pénzügyi üzenetküldő szolgáltatásból, amely a tranzakciók túlnyomó többségét szabályozza világszerte. A lépés része azoknak a szankcióknak, amelyeket Iránnal szemben újra bevezettek, miután az Egyesült Államok kilépett a 2015-ös, mérföldkőnek számító nukleáris megállapodásból.
Az iráni bankkártyákat azonban mostantól Oroszországban is lehet használni
– közölte most az IRINN állami televíziós csatorna, bemutatva, amint egy iráni bankkártyával pénzt vesznek fel egy oroszországi bankautomatából.
A műveletet az tette lehetővé, hogy az iráni bankközi hálózatot, a Shetabot összekapcsolták annak orosz megfelelőjével, a Mirrel
– közölte a csatorna. Az irániak jelenleg is tudnak pénzt felvenni Oroszországban, és a jövőben a bankkártyájukkal fizetni is tudnak majd az üzletekben történő vásárlásokért – tette hozzá.
„A tervet más, Iránnal széles körű pénzügyi és társadalmi kölcsönhatásban álló országokban, például Irakban, Afganisztánban és Törökországban is meg fogják valósítani”
– tette hozzá.
Mind Irán, mind Oroszország igyekezett ellensúlyozni a szankciók gazdaságukra gyakorolt hatását, miután Oroszország 2022-es ukrajnai inváziójának kezdete óta Moszkva egyre több szankcióval néz szembe, és ezzel párhuzamosan szorosabbá váltak a kapcsolatai Teheránnal.
Ukrajna és nyugati szövetségesei a konfliktus kezdete óta azzal vádolják Iránt, hogy drónokat és rakétákat is szállít Oroszországnak a háborúban való felhasználásra.
Teherán és Moszkva júniusban megállapodást írt alá a bankszektorban való együttműködésük megerősítéséről, mely az első lépés lehet egy szorosabb együttműködés irányában, ugyanis
Oroszország szorgalmazza egy nemzetközi fizetési platform létrehozását a SWIFT szolgáltatás alternatívájaként, amelyből 2022 óta a kulcsfontosságú orosz bankok is ki vannak zárva.