Amos Schocken szavai „undort keltenek és az alapvető értékektől való súlyos elszakadást jelzik” – reagált az izraeli belügyminisztérium.
Az izraeli belügyminisztérium csütörtökön bejelentette: nem fog többé publikálni a Haaretz című héber napilapban, miután Amos Schocken, a lap kiadója egy október 27-i londoni konferencián Izrael-ellenes megjegyzéseket tett – írta a jns.org.
Ronen Peretz minisztériumi főigazgató Kobi Altarnak, a minisztérium reklám- és PR osztály vezetőjének írt levelében közölte a minisztérium új álláspontját: „Egy Londonban tartott konferencia keretében a Haaretz című újság kiadója ,
Amos Schocken úr súlyos dolgokat mondott angolul, beszédében a palesztin terroristákat „szabadságharcosoknak” nevezte”
– áll a levélben.
„Ezen kívül felszólított arra, hogy szankciókat vezessenek be Izrael és annak vezetői ellen, azt állította, hogy az IDF egy második Nakbát hajt végre, és apartheid uralmat vezet be Júdeában, Szamáriában és Gázában” – folytatódik a levél.
Schocken szavai „felháborodást keltenek és az alapvető értékektől való súlyos elszakadást jelzik, különösen akkor, amikor Izrael olyan háborút folytat, amely nem is lehetne igazságosabb, és amely a Hamász terrorszervezet október 7-i gyilkos terrortámadása következtében kezdődött” – írta Peretz.
Ennek következtében „további értesítésig” le kell mondani minden „publikálást és együttműködést” a Haaretz-szel – közölte.
A minisztérium nem maradhat csendben „az IDF katonáit ért rágalmakkal és az államnak az állampolgárok védelmére tett erőfeszítéseivel szemben” – zárta Peretz.
Hasonló lépést tett a Haifa közelében fekvő, mintegy 23 ezer lakosú Nesher város polgármestere, aki csütörtökön bejelentette, hogy szintén megszakítja a kapcsolatot az újsággal – jelentette a 14-es csatorna.
„Tájékoztattam az önkormányzat szóvivőjét és a pénzügyi vezetőt, hogy szüntessenek be minden publikációt a Haaretz című újságban és minden olyan újságban, amely ehhez a laphoz kapcsolódik” – tweetelte Roi Levy polgármester.
A londoni konferencián, amelynek címe „Izrael október 7. után: szövetségben vagy egyedül?” címmel, és amelyet a Haaretz szponzorált, Schocken úgy nyitotta meg a rendezvényt, hogy azzal vádolta a Netanjahu-kormányt, hogy »kegyetlen apartheid-rezsimet« kényszerít a palesztinai arab lakosságra.
„Elutasítja a települések védelmének költségeit, miközben harcol a palesztin szabadságharcosok ellen, akiket Izrael terroristáknak nevez. Bizonyos értelemben, ami most a megszállt területeken és a Gázai övezet egy részén zajlik, az egy második Nakba” – mondta Schocken, az 1948-as izraeli függetlenségi háborúra használt arab kifejezést használva, amely »katasztrófát« jelent.
„Egy palesztin államot kell létrehozni, és ennek egyetlen módja szerintem az, hogy szankciókat alkalmazunk Izrael vezetője, az ezt ellenző vezetők és a telepesek ellen”
– tette hozzá Schocken.
A konferencia más előadói is ellentmondásos megjegyzéseket tettek.
Mick Davis, a brit Konzervatív Párt korábbi vezetője és a Zsidó Vezetői Tanács első embere azt mondta: „Izrael egzisztenciális fenyegetése teljes mértékben belső, nem pedig külső”.
Hamish Falconer munkáspárti képviselő, a Közel-Keletért és Észak-Afrikáért felelős miniszter megvédte, hogy az Egyesült Királyság visszatartja az Izraelnek szóló fegyverexport-engedélyeket, mondván: „Minden, amit teszünk, a nemzetközi jogon alapul”.
A Hadash-Taal párt arab izraeli Knesszet képviselője, Ayman Odeh azt mondta, hogy a brit kormánynak „be kell szüntetnie minden katonai, pénzügyi és diplomáciai támogatást” amit az izraeli kormánynak nyújt – írta a lap.
Ehud Olmert volt izraeli miniszterelnök, aki részt vett a konferencia egyik panelbeszélgetésén, azt mondta, hogy a gázai háborúnak már hónapokkal ezelőtt véget kellett volna vetni. „Izraelnek teljesen ki kellene vonulnia Gázából”, és »azonnal tárgyalásokat kellene kezdenie… a kétállami megoldásról« – mondta.
Ironikus módon, tekintve, hogy a felszólalók közül hányan bírálták az izraeli kormány magatartását, a konferencia résztvevőit az észak-londoni JW3 közösségi központ előtt egy palesztinbarát tüntetés fogadta.
A konferencia további támogatói között voltak baloldali civil szervezetek, a New Israel Fund, a Yachad, az A Land for All és a Standing Together.