Jared Isaacman lett az első civil, aki privát űrsétát tett. A SpaceX Crew Dragon kapszuláján kívülre merészkedve ő volt az, aki az elmúlt 50 évben a legtávolabbra jutott a Földtől.
A kapszula helyi idő szerint 3:37-kor landolt a floridai Dry Tortugas közelében, befejezve az ötnapos útját. A fedélzeten volt a SpaceX két mérnöke és az amerikai légierő egykori pilótája is – írja a jns.org.
Miközben a kapszula a visszaérkezést követően a vízben úszott, és várta a mentőcsapatot, Isaacman rádión közölte:
„A küldetés teljesítve”.
Az űrséta, amely csütörtökön, nem sokkal reggel 7 óra előtt kezdődött, mérföldkövet jelent a magán űrkutatásban.
Isaacman, a Shift4 vállalat 41 éves alapítója és vezérigazgatója, miután kilépett az űrbe, kijelentette:
„Otthon mindannyiunknak rengeteg tennivalója van, de innen nézve a Föld tökéletes világnak tűnik”.
A merész vállalkozásra azután került sor, hogy Isaacman és a legénység három tagja közel 870 mérföldes (1400 kilométeres) magasságba jutott a Föld felszínétől, ezzel felülmúlva a NASA Gemini-projektje során 1966-ban felállított Föld körüli pályára állási rekordot.
Ennél messzebbre csak a Holdra utazó Apollo-missziók űrhajósai merészkedtek az űrben.
Isaacman űrsétája körülbelül 15 percig tartott, mielőtt Sarah Gillis, a SpaceX mérnöke váltotta őt. A teljes űrséta, beleértve az előkészületeket és a befejezést, körülbelül két órát vett igénybe. A SpaceX élőben közvetítette az eseményt a honlapján, így a nézők világszerte szemtanúi lehettek a kereskedelmi űrrepülés e történelmi pillanatának.
A Polaris Dawn névre keresztelt küldetés egy három útból álló sorozat része, amelyet az Isaacman 2022-ben vásárolt a SpaceX-től. Bár ezeknek az expedícióknak a költségeit nem hozták nyilvánosságra, jelentős előrelépést jelentenek a magán űrkutatásban.
Ez a teljesítmény Isaacman előző, 2021-es űrhajós vállalkozására épül, amikor ő lett az első űrturista, aki hivatásos űrhajós nélkül a fedélzeten megkerülte a Földet.
Mivel a magánszemélyek továbbra is feszegetik az űrkutatás határait, Isaacman sikeres űrsétája új lehetőségeket nyit a földönkívüli tevékenységekben való civil részvételre. Rávilágít továbbá a kereskedelmi vállalkozások növekvő szerepére az űrtechnológia és az űrkutatás fejlesztésében.