Andreas Brohm, a város polgármestere szerint az átnevezés egy tágabb koncepció része, amely az óvodába járó gyermekek „sokszínűségét” kívánja megünnepelni.
Névváltás előtt áll az évtizedek óta működő tangerhüttei „Anne Frank” óvoda. Az intézmény igazgatója szerint a névváltoztatás ötlete a migráns hátterű szülőktől származik.
„A migráns hátterű szülők bizonytalanok a névvel kapcsolatban, ugyanis nehezen tudják elmagyarázni a gyermekeiknek”
– írja az egyik német lap a kirobbant ügy kapcsán.
Meglepő módon a nyitott társadalmat hirdető Miteinander eV szervezet azonban nem ért egyet ezzel a döntéssel. Azzal érveltek, hogy léteznek hatékony és a gyerekek életkorának megfelelő oktatási anyagok, amelyekkel megtaníthatják nekik Anne Frank életét és történelmi jelentőségét. A szervezet hangsúlyozta, hogy
„az óvoda átnevezése rossz jelzést küld, különösen az antiszemitizmus erősödével egyidőben”.
A Miteinander szerint „most minden eddiginél nagyobb szükség van az érzékenységre” a szimbolikus átnevezések kapcsán.
Tangerhütte vezetői viszont kitartanak a névváltoztatás melletti döntésükben. Andreas Brohm, a város polgármestere szerint az átnevezés „egy tágabb koncepció része”, amely az óvodába járó gyermekek sokszínűségét kívánja ünnepelni.
„Végül a szülők és az alkalmazottak olyan nevet szerettek volna, amely gyerekbarátabb és az elképzelésükhöz jobban illeszkedik. Az ő igényeik fontosabbak, mint a globális politikai helyzet”
– mondta Brohm, aki szerint Frank már nem igazodik a „diverzitás új fókuszához”.
Az óvoda 1970 óta viselte Anne Frank nevét, ha minden igaz, akkor az új neve pedig a „Világfelfedezők” lesz.