Bekövetkezett az, amire lapunk szerzője egy hónapja figyelmeztetett.
A nemrég benyújtott törvénymódosításoknak köszönhetően az orosz régiók vezetőinek lehetőségük lesz saját katonai cégeket létrehozni és felfegyverezni – tudósít a nemzetközi és hazai médiában kevés figyelmet kapó eseményről az egyik orosz ellenzéki lap.
A törvénymódosítás lehetővé teszi a kormányzók számára, hogy mozgósítás, hadiállapot vagy háború idején állami vállalatokat hozzanak létre
„a biztonsági erők megsegítésére, az államhatár védelmére, a szabotázs- és felderítő csoportok, valamint az illegális fegyveres csoportok elleni harcra”.
Az állami katonai vállalatok létrehozásáról és későbbi megszüntetéséről az elnök fog dönteni.
Az új katonai vállalatokat a szövetségi és a regionális költségvetésekből fogják finanszírozni.
Az állami tulajdonú katonai vállalatok kézifegyvereket és lőszert kapnak majd a védelmi minisztériumtól a feladataik ellátására. A feloszlatás után a cégnek vissza kell szolgáltatnia a fegyvereket.
Az állami tulajdonú vállalatok alkalmazottai ugyanolyan esetekben használhatnak majd fizikai erőt és lőfegyvert, mint a biztonság erők alkalmazottai. Emellett mindenféle – légi, felszíni, víz alatti és szállító – drónok megsemmisítésére is engedélyt kapnak.
Július elején a belgorodi terület kormányzója, Vjacseszlav Gladkov ígéretet tett arra, hogy fegyvereket ad ki a határ mentén elhelyezkedő területvédelmi zászlóaljak harcosainak. Tisztázta, hogy a fegyverek átadására „a hatályos jogszabályok keretein belül” kerül sor. Szavaiból az következett, hogy a hatóságok módosítani fogják a jogszabályokat ezen a területen, mivel Gladkov kijelentése idején a törvény nem tette lehetővé a fegyverek kiadását a területvédelmi harcosoknak.
Gladkov azt követően tett ígéretet a fegyverek kiosztására, hogy az Orosz Önkéntes Hadtest és az Ukrajna oldalán harcoló Orosz Szabadság Légió többször is portyázott a térségben. Több napra elfoglaltak egy határellenőrző pontot és ellenőrzésük alá vonták Novaja Tavolzanka falut.
A szövetségi hatóságok elutasították, hogy további katonai egységeket telepítsenek a régióba hosszú távon. Ezt személyesen Vlagyimir Putyin mondta, aki a határ menti területek elleni támadásokat az orosz csapatok megosztására tett kísérletnek nevezte.
„Erre nincs szükségünk” – hangsúlyozta Putyin.
A régiókban felállított katonai magánvállalatok megjelenésének másik oka a Wagner zendülése, amely megmutatta a régiók gyenge védelmét ilyen események esetén.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.