Leitner „Dugó” Dávid 1930-ban született Nyíregyházán, ortodox zsidó családban.
1944. március 19-én a németek bevonultak Magyarországra. Pészah másnapján Nyíregyháza összes zsidó lakosát gettóba zárták, majd hat hét múlva Auschwitz-Birkenauba deportálták őket. A táborba érkezésükkor a családokat szétválasztották: Leitner így Birkenauban maradt mintegy négyezer másik gyermekkel együtt. 1945. január 18-án aztán halálmenetben hajtották Mauthausenbe, majd onnan Gunskirchenbe. 1945 májusában itt szabadult fel. Leitner 1949-ben emigrált Izraelbe, ahol azonnal besorozták az IDF-be.
Leitner nem sokkal azután kezdte el az őt híressé tevő hagyományt, hogy megérkezett Izraelbe:
Minden évben január 18-án, azon a napon, amikor 1945-ben a német őrök elkezdték őt és társait az auschwitzi haláltáborból nyugat felé hajtani, falafelt evett.
Ahogy később elmondta, mint sok más alultáplált és éhező fogoly, az ő gondolatai is az ételen jártak a menet során.
Konkrétan az édesanyja főztje.
Leitner azonban soha többé nem látta az édesanyját. Őt és két nővérét néhány órával azután, hogy a család 1944-ben Auschwitzba érkezett, meggyilkolták a nácik.
A falafel látványa, amellyel 1949-ben találkozott először Jeruzsálemben, azonnal felidézte édesanyja főztjének emlékét – és a halálmenetet. Ezt követően elhatározta, hogy minden év január 18-án eszik egy adag falafelt, hogy megemlékezzen családjáról és a holokauszt többi áldozatáról.
Leitner éveken át mindenféle felhajtás nélkül rendelte meg az adagját egy Asdód melleti falafel-étteremben, ám családja és barátai egyre inkább felismerték ennek a szimbolikáját, és a hagyomány híre idővel eljutott a médiába is.
A hagyomány Izraelen túlra is elterjedt a kisebb-nagyobb zsidó közösségekkel rendelkező országokba.
2019-ben az akkori izraeli elnök, Reuven Rivlin maga is meghívta Leitnert, hogy falafelt egyen vele a holokauszt áldozataira emlékezve.
2020-ban, Magyarország tel-avivi nagykövetségének szervezésében, közvetlenül Erev Jóm HaSoá beköszönte előtt Leitner személyesen beszélt arról, hogy miként élte túl a holokausztot:
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem jelenítünk meg hirdetéseket.