A transzaktivisták nem jártak sikerrel Abigail Shrier amerikai újságíró előadásának megakadályozásával, amellyel a 2020-ban megjelent „Visszafordíthatatlan károk” című könyvének héber nyelvű fordítását népszerűsítette.
Igaz, az aktivisták fenyegetései hatására sikerült meghiúsítani, hogy az eredetileg május 28-én megtartott rendezvényt Tel-Avivban tartsák meg.
Sella Meir, a könyv izraeli kiadója először a ZOA House kulturális központban akarta megtartani a könyvbemutatót, majd áthelyezte a Social Space-be, egy másik tel-avivi helyszínre, mielőtt áthelyezte volna a Tel-Aviv keleti határán fekvő Ramat Gan városába.
Az LMBT-aktivisták „megfélemlítették a két nagyobb tel-avivi helyszínt, hogy mondják le az előadásomat, és azzal fenyegetőztek, hogy bojkottálják ezeket a helyszíneket az egész PRIDE-hónap [június] alatt, ha megengedik, hogy beszéljek” – tweetelte Shrier május 30-án.
„Több százan vettek jegyet, és száz embert kellett elküldeni a kisebb helyszínről”
– tette hozzá.
Bár a héber kiadó megpróbálta titokban tartani a Ramat Gan-i helyszínt, aktivisták felfedezték, és tiltakozásba kezdtek előtte.
„A résztvevőknek több száz feldühödött tüntetőn kellett keresztülvergődniük, akik sikoltoztak, dudáltak és doboltak.
A résztvevők tudták, hogy odabent is felfordulás lehet, és az is volt”
– mesélte Shrier.
Az egyik tüntető például fenyegetően közeledett a színpadon előadő szerző felé, mielőtt két férfi a közönségből megállította volna.
Shrier könyve egyébként az Egyesült Államokban is folyamatosan a cenzúrázási törekvések kereszttüzében van, mióta 2020-ban megjelent. Az Amazon például megtagadta, hogy szponzorált reklámot tegyenek közzé a könyvhöz, de a könyvet ideiglenesen eltávolították még a Target üzletekből is.
A „Visszafordíthatatlan károk” betiltására szólított fel, többek között a Kaliforniai Egyetem egyik professzora is, aki szerint a könyvet „el kellene égetni”. A Spotify alkalmazottainak egy csoportja azért lobbizott, hogy cenzúrázzák Joe Rogan podcastját, amelyben Shrierrel készített interjút (a vállalat végül úgy döntött, hogy ezt nem teszi meg).
„Az egyik legérdekesebb dolog a Visszafordíthatatlan károk megjelenésével kapcsolatban az, hogy mekkora szakadék tátong egy maroknyi radikális gengszter elhallgattatási kísérletei és a széles körű közmegegyezés között a benne található felismerések tekintetében” – írta a könyvről Rotem Sella, a Sella Meir alapítója és tulajdonosa.
Shrier könyvében azt állítja, hogy a nemi diszfória, amikor az egyének úgy érzik, hogy nincs kapcsolat a biológiai nemük és a nemi identitásuk között, „teljesen valós”, de „rendkívül ritka is, a népesség 0,1%-át érinti”. Shrier szerint történelmileg túlnyomórészt a fiatal fiúkat érintette a nemi diszfória.
„Több mint 70%-uk kinőtte, és a legtöbben meleg férfiként végezték”
– írta Shrier.
Most főként tinédzser lányok állítják, hogy nemi diszfóriában szenvednek, ami Shrier szerint csak a „társadalmi fertőzéssel” magyarázható.
Shrier a 2021-es Hillsdale College Nemzeti Vezetői Szemináriumán tartott beszédében beszélt arról, hogy „ma már nem hagyjuk békén azokat a gyerekeket, akik ezt mondják, nem hagyjuk, hogy ezek a gyerekek kinőjék a nemi diszfóriájukat”.
„Ma azt mondjuk abban a pillanatban, amikor egy gyerek nem tűnik tökéletesen nőiesnek vagy tökéletesen férfiasnak, hogy ez egy transz gyerek”.
Shrier szerint a gyerekeknek pubertásblokkolókat és más „átmenetet elősegítő hormonokat” adnak, egyes esetekben a szülők tudta nélkül. Több ezren vannak olyanok, akikről a mainstream média nem hajlandó beszélni – olyan lányok, akik alávetették magukat ennek a folyamatnak, és később megbánták – jegyezte meg.
Bár Shrier csak pozitív dolgokat tud mondani azokról, akik valóban nemi diszfóriában szenvednek, a gender-aktivisták ennek ellenére „transzfóbnak” bélyegzik.