Egy izraeli startup cég olyan áttörést jelentő eljárást fejlesztett ki, amely kerti komposzttá alakítja az élelmiszer- és ruhacsomagolásokat.
Az anyag apró részekre bomlik, amelyeket a baktériumok felfalnak és gyakorlatilag termőfölddé alakítanak. A közönséges műanyag biológiai lebomlása 500 évbe telik, és még akkor is mikroszkopikus részecskék formájában örökre a környezetünkben marad – írja a Nocamels cikke alapjén a Zsido.com.
A Tipa ötlete az volt, hogy a természetet utánozzuk
– mondja Daphna Nissenbaum, a vállalat vezérigazgatója és társalapítója.
A természet is csomagolja a termékeit, például a banánt, az almát és a narancsot, de komposztálható borítással. A cég termékei pontosan úgy bomlanak le, mint bármely más szerves anyag. Minden hagyományos műanyagdarab, amit valaha gyártottak, még mindig itt van valahol körülöttünk – hívja fel a figyelmet a szakember. Vannak más komposztálható műanyagok is, de sokuk kellemetlen zsíros tapintású vagy tejszerű a színe.
A Tipa műanyagjai rugalmasak, tartósak, és ugyanolyan megjelenésűek és tapintásúak, mint a hagyományosak.
Az egyetlen különbség az, hogy olyan adalékanyagot használnak, ami előidézi a teljes lebomlást. A komposztálható csomagolások segítenek csökkenteni a hulladéklerakók számát, de az élelmiszer, a papír, a kerti hulladék és a fa még mindig az évente kidobott szemét 51 százalékát teszi ki. A Tipa már most számos márkának értékesíti műanyag csomagolóanyagát.