Az érméket a zsidó hatóságok verték a felkelés idején.
Izraeli régészek olyan érméket találtak, amelyeket a római uralom elleni, i. sz. 132-es júdeai zsidó felkelés idején vertek.
A bronzból készült ókori érmét 44 másikkal egyetemben a Nahal Darga természetvédelmi területen a Holt-tenger melletti barlangok feltárása során fedezték fel.
Az érméket a zsidó hatóságok verték a felkelés idején, hogy ezzel is kifejezzék dacolásukat a római uralommal szemben és növeljék a morált
– írta a felfedezésről az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA).
Az érme egyik oldalán egy pálma látható, rajta héberül a „Simon” névvel, ami nyilvánvalóan Simon Bar Kohbára, a felkelés zsidó vezetőjére utal. A másik oldal egy szőlőlevelet ábrázol, körülötte a „Izrael szabadságának második éve” felirattal.
A sikertelen felkelés végül a zsidó lakosság tömeges lemészárlásához és rabszolgasorba taszításához, Jeruzsálemből való száműzésükhöz, valamint Júdea átnevezéséhez vezetett (a területet Szíria-Palesztinára keresztelték át).
Joáv Lerer, az ásatás vezetője elmondta, hogy
„elképzelhető, hogy a tulajdonos a háborús fenyegetés miatt elrejtette vagyonát, remélve, hogy egy napon visszatérhet, hogy visszaszerezze tulajdonát”.
Az IAA reményei szerint a folyamatban lévő ásatások során kiderülhet, hogy a Nahal Darga barlangok szolgáltak-e Bar Kokhba főhadiszállásaként a felkelés idején.