Alig egy nappal azután, hogy Benjamin Netanjahu ellenzéki vezető és miniszterelnök-jelölt nyilvánosan lekicsinyelte annak lehetőségét, hogy Izrael módosíthatja a visszatérési törvényt, a Vallásos Cionista Párt megfogadta, hogy továbbra is sürgetni fogja a „nagyapa-záradék” törlését a törvényből – írja az Arutz 7.
Az 1950-ben elfogadott visszatérési törvény garantálja az elismert zsidó közösségek tagjainak törvényes jogát az Izraelbe való bevándorlásra és az állampolgárság megszerzésére.
Izrael 1970-ben kibővítette a törvényt, és hozzáadta a „nagyapai záradék” néven ismertté vált rendelkezést, amely lehetővé teszi a legalább egy zsidó nagyszülővel rendelkező bevándorlók, valamint a zsidók házastársai számára, hogy izraeli állampolgárságot igényeljenek.
Míg az 1970-es és 1980-as években a nagyapa-záradék alapján izraeli állampolgárságot igénylő nem zsidók száma alacsony volt, az 1990-es években és a 2000-es évek elején a Kelet-Európából érkező bevándorlási hullám során jelentősen megnőtt.
A Likud mind az öt jobboldali szövetséges frakciója – köztük a Vallásos Cionista Párt, az Otzma Jehudit, a Noam, a Shas és az Egyesült Tórai Judaizmus – támogatta a visszatérési törvény módosítására és a nagyapai záradék eltörlésére irányuló terveket.
Netanjahu azonban elutasította a módosítás támogatását, attól tartva, hogy egy ilyen változtatás feldühítené az amerikai zsidó vezetőket.
Vasárnap Netanjahu azt mondta az NBC Newsnak, hogy szkeptikus, hogy a visszatérési törvény bármilyen módosítását elfogadják a következő kormányában.
A Vallásos Cionista Párt vezetője, Bezáel Szmotrics azonban visszavágott a Kol Berama rádiónak adott hétfő reggeli interjújában, és megismételte pártja követelését a módosításra.
„Ki fogunk tartani e [követelés] mellett. Ez az egyik legnagyobb fenyegetés Izrael számára a demográfia, az állam zsidó identitása és az asszimiláció szempontjából. Ez egy időzített bomba a zsidó társadalom számára, amellyel foglalkoznunk kell. Mi ragaszkodunk [a változtatáshoz], és továbbra is ragaszkodni fogunk hozzá” – mondta Szmotrics.
Egy nyilvánvalóan Netanjahu felé irányuló célzással Szmotrics hozzátette: „Azt javaslom, hogy kevesebbet beszéljünk és többet tegyünk”.
Fotó: EPA/ABIR SULTAN / POOL