Megkezdődtek a 21. Maccabi játékok, amely az olimpia és a FIFA világkupa után a világ harmadik legnagyobb (legtöbb versenyzőt felsorakoztató) sporteseménye. A több tucat különféle sportág versenyszámainak – ezek száma háromezerre rúg – megrendezésére Izrael 18 városában kerül sor július 12. és 26. között, körülbelül tízezer sportoló részvételével – írja a zsido.com
Akárcsak az olimpiát, a Maccabi játékokat is négyévente rendezik meg, ám a 2021-es megmérettetést a koronavírus-járvány miatt – sok más eseményhez hasonlóan – elhalasztották. Az alábbiakban az ejpress.org oldal összeállítását követve néhány érdekességről számolunk be a játékokkal kapcsolatban.
1. A „zsidó olimpia” ötlete az akkor 15 éves Joszef Jekutieli fejében fogalmazódott meg 1912-ben válaszul arra, hogy zsidók számára semmilyen nemzetközi verseny nem volt elérhető.
Évekbe telt, mire tervét kidolgozta és megfelelő támogatást is szerzett hozzá.
Amikor két évtizeddel később, 1932-ben megtartották az első Makabiát, az ötletgazda Jekutieli kerékpározásban állt a rajthoz.
2. Bár a Maccabi Világszövetség szervezi és sokszor „zsidó olimpiának” nevezik, a rendezvényen nemcsak a világ zsidó sportolói indulhatnak, hanem vallásra való tekintet nélkül bármely izraeli sportoló is. Idén azonban Oroszországot és Belorussziát az ukrajnai háborúra hivatkozva kizárták a játékokból.
Azok az izraeli sportolók, akik e két országból vándoroltak a zsidó államba, a semleges Maccabi Világszövetség zászlaja alatt versenyezhetnek. Ukrajnából negyven sportoló érkezik.
3. A „makabia” név az ősi makabiknak (makabeusok) állít emléket, azoknak a zsidó harcosoknak, akik felkelést szerveztek a szír-görög hódítók ellen, legyőzték a túlerőben levő hadsereget, visszafoglalták, megtisztították és a polgári időszámítás kezdete előtti 164-ben újraszentelték a jeruzsálemi Szentélyt. Ez hanuka ünnepének alapja.
A Makabi játékok nyitóeseményének fáklyájával a makabeusoknak egykor otthont adó városból, Modiinből indulnak a sportolók.
4. A fáklyákat öt izraeli sportoló viszi, akik az izraeli sportélet különféle csoportjait képviselik és maguk is kiemelkedő teljesítményt nyújtottak eddigi pályafutásuk során. A központi fáklyát háromdimenziós nyomtatóval készítették és két olimpiai érmes izraeli sportoló, Linoj Asram és Artem Dolgopjat gyújtja meg.
Idén öt új sportág szerepel a versenyszámok között, a már eddig is meglevő sportágakban pedig új kategóriákat nyitottak. 33 év után idén először ismét szerepel a versenyszámok között a súlyemelés.
5. A Maccabi játékokat idén először folyamatosan követhetik élőben az érdeklődők.
6. A nyitó ceremónián a jeruzsálemi Teddy Stadionban többek között két népszerű izraeli énekes, Eden Ben-Záken és Chánán Ben-Ári szórakoztatta a közönséget és elhangzott a makabia hivatalos dala is.
7. A netanjai maccabia-faluban az előző hónapban interaktív és számos sportoló személyes tárgyait is bemutató kiállítás nyílt, amely az elmúlt száz év zsidó és izraeli sportjáról szól. A múzeumot a nagyközönség októbertől látogathatja majd.
8. A Ben-Gurion Nemzetközi Repülőtéren „Izrael ünnepli a sportot – régen és most” címmel nyílt kiállítás, amelyen az izraeli sportélet inspiráló képeit láthatjuk és felsorakoznak a makabia értékei: tisztességes játék, kölcsönös tisztelet, a test és a szellem győzelme és a kiválóságra való törekvés.
A résztvevők számára fontos érték a jótékonykodás is: a sportolók az esemény végeztével felajánlhatják a mezeiket ukrajnai menekültek, bevándorlók vagy nélkülöző izraeliek számára.
9. A 2022-es Maccabi játékokon paralimpiai játékokat is tartanak különféle sportágakban és számos versenyszámban. Stuart Weitzman cipőtervező és háromszoros makabia-résztvevő ötmillió dolláros ösztöndíj-alapot hozott létre a nehéz körülmények között élő sportolók számára, hogy lehetővé tegye számukra az indulást. Weitzman az Egyesült Államok csapatának zászlóvivője volt a nyitó ceremónián.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a Sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.