Mihail Boriszovics Hodorkovszkij szerint Európa saját gazdaságait károsítja, amikor Kijev felfegyverzésére kellene fordítania a pénzt.
Mihail Hodorkovszkij orosz olajmágnásból lett disszidens azzal vádolta az EU-t, hogy hatalmas hibát követett el a Moszkva elleni olajszankciókkal, amelyek most inkább aláássák a 27 országot tömörítő blokkot gazdaságilag, mintsem hogy kimerítenék a Kreml hadi kasszáját – írja a Politico.
Oroszország egykori leggazdagabb embere szerint az EU-nak az embargó bevezetése előtt alternatív ellátást kellett volna biztosítania, vagy teljesen más megközelítést kellett volna fontolóra vennie, például az orosz energiára vámokat kellett volna kivetnie a teljes tilalom bevezetése helyett. Hodorkovszkij azzal érvelt, hogy a saját pénzügyein lyukat fúrva, Európa most kevésbé tud pénzt önteni Ukrajnának.
Egy hónapos tárgyalássorozat után az EU-tagállamok május végén megállapodtak abban, hogy ez év végéig betiltják az Oroszországból származó tengeri olajszállítmányokat – ami az import több mint 90 százalékának felel meg.
„Jelenleg az energiaszankciók Európának ártanak, nem Oroszországnak” – mondta a POLITICO-nak nyilatkozva az ukrajnai háború kezdete óta tett első uniós útja során. „Az én álláspontom ugyanaz volt és ugyanaz marad – mi a fenét csinálnak?”.
Hodorkovszkij, a Jukosz olajipari óriásvállalat volt vezetője 10 évet töltött börtönben koholt vádak alapján, miután a Kreml szókimondó kritikusává vált. 2013-as szabadulása után Hodorkovszkij a Nyitott Oroszország nevű szervezetén keresztül a demokrácia és az emberi jogok előmozdításáért kampányolt Oroszországban.
Hodorkovszkij, aki Brüsszelben tartózkodott a pozsonyi székhelyű GLOBSEC agytröszt által szervezett kétnapos találkozón, amelyen uniós tisztviselőkkel és másokkal találkozott, azt állítja, hogy a blokk jobban is elkölthette volna a pénzét az Ukrajna számára szánt fegyverekre.
„Mennyi bevételtől esett el a Nyugat a mindenféle energetikai szankciók bevezetésével? 100 milliárd dollár, 200 milliárd dollár?”
– mondta az orosz üzletember.
„Ha Ukrajna 10 milliárd dollár helyett legalább 50 milliárd dollár értékben kapott volna fegyvereket, akkor most teljesen más lenne a helyzet – anélkül, hogy bármilyen energetikai szankciót bevezettek volna”.”
Az EU áprilisban az ukrajnai háború közepette mintegy 1 százalékkal csökkentette az idei évre vonatkozó növekedési előrejelzését – ez a Nemzetközi Valutaalap legutóbbi GDP-becslései alapján mintegy 160 milliárd eurónak felel meg. Eközben a blokk 2 milliárd eurót fordít az Ukrajnának szánt fegyverekre.
A volt milliárdos szerint Európának a szankciók bevezetése előtt nagyobb erőfeszítéseket kellett volna tennie annak érdekében, hogy alternatív ellátást találjon az olaj- és gázkútjainak. Ehelyett az uniós országoknak ad hoc szerződések sietős megtárgyalásával kellett pótolniuk az orosz energiaellátást.
„Megdöbbentem, amikor felfedeztem, hogy nem született megállapodás semmilyen alternatív szállításról, és akkor, és [most] szankciókat vezetnek be?”
– mondta Hodorkovszkij.