Kaszim-Jomart Tokajev kazah elnök Vlagyimir Putyin orosz elnök jelenlétében kijelentette, hogy nem ismeri el a donbászi „kvázi államalakulatokat”.
Tokajev válasza a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum egyik panelbeszélgetésén hangzott el.
„Kiszámították, hogy ha a nemzetek önrendelkezési joga valóban megvalósulna az egész világon, akkor a jelenlegi 193 állam helyett, amely az ENSZ-t alkotja, több mint 500 vagy 600 állam lenne a Földön. Természetesen káosz lenne”
– mondta Tokajev.
„Ezért nem ismerjük el sem Tajvant, sem Koszovót, sem Dél-Oszétiát, sem Abháziát. Nyilvánvaló, hogy ez az elv vonatkozik a kvázi-államalakulatokra is, amilyenek szerintünk Luhanszk és Donyeck is”
– magyarázta.
Tokajev a szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum pódiumán Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett ült, amikor elmondta a véleményét.
Putyin nem fűzött hozzá semmit Tokajev válaszához.
Az olajban gazdag ország elnöke a világgazdasági helyzetet is másképp értékelte, mint Putyin, aki a Nyugat dominanciájának végét látja.
„Igaz, hogy válság van”
– mondta Tokajev az orosz hírügynökségek szerint.
„De ugyanakkor látni kell, hogy az Egyesült Államok és a Nyugat egésze szilárdan áll a gazdasági fejlődésben”
– tette hozzá.
Amikor januárban tömeges tüntetések törtek ki Kazahsztánban Tokajev önkényuralma ellen, Putyin katonai segítséget küldött, aminek hatására tiltakozások összeomlottak. Tokajev most arra panaszkodott, hogy a fiatal, jól képzett emberek elhagyják Oroszországot és Kazahsztánt is.
„Ők [ezentúl] más országok fejlődéséhez járulnak hozzá. Szerintem ez a mi kudarcunk”
– mondta.
Simonyan megkérdezte a kazah elnököt, hogy országa mit gondol Oroszország úgynevezett „különleges katonai műveletéről” Ukrajnában. Tokajev azt válaszolta, hogy Kazahsztánban nagyon eltérőek a vélemények Oroszország Ukrajna elleni háborújáról, mert az országnak erős civil társadalma van.
A kazah elnök ugyanakkor azt mondta, hogy a modern világban a nemzetközi jog válságban van, ami instabilitást okoz az államok közötti kapcsolatokban. Elmondta, hogy a nemzetközi jog alapjául szolgáló fő dokumentum, az ENSZ Alapokmánya két, egymásnak ellentmondó elvet tartalmaz. Tokajev szerint ugyanis a nemzetközi jog egyfelől biztosítja a nemzetek önrendelkezési jogát, másfelől azonban a nemzetközileg elismert határok sérthetetlenségét és az ENSZ-tagállamok területi integritását is előírja.
Tokajev elmondta, hogy Kazahsztán szigorúan kiáll a nemzetközileg elismert határok sérthetetlenségének elve mellett.