Több százezer izraeli tartozik a népesség „egyéb” kategóriájába, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal azokra a személyekre használ, akik etnikailag nem minősülnek sem zsidóknak, sem araboknak — emlékeztet az ujkelet.live.
Az „egyéb” kategóriában lévők jogosultak az állampolgárságra Izrael visszatérési törvénye értelmében, de a halakha (vallási törvények) szerint nem zsidók. Más szóval, nem zsidó anyától születtek, de van legalább egy zsidó nagyszülőjük.
A túlnyomó többség orosz ajkú bevándorló, akik az 1990-es évek hatalmas alija-hulláma idején érkeztek Izraelbe, és utódaik.
Mivel a halakha szerint nem zsidók, az ebbe a kategóriába esők nem házasodhatnak törvényesen Izraelben, és nem temethetik el őket az ország zsidó temetőiben.
Azonban decemberben egy tanácsadó bizottság azt javasolta, hogy a hivatal módosítsa definícióját, és
hozza létre a „kibővített zsidó népesség” kategóriát, amely magában foglalja az összes izraelit, aki jogosult a visszatérés törvénye alapján állampolgárságra, függetlenül attól, hogy zsidónak számít-e a halakha szerint, vagy sem.
Az „egyéb” kategória megszüntetésére vonatkozó ajánlást két hete nyújtotta be a hivatal igazgatóságának egy bizottság, amelyet Elijahu Ben Mose, a Jeruzsálemi Héber Egyetem demográfusa és statisztikusa vezetett.
2020 végén 415 147 izraeli volt az „egyéb” kategóriába sorolva, akiknek 91,4%-a esetében a népesség-nyilvántartásban nem szerepelt vallás. A fennmaradó 8,6%-ot keresztény vallásúként regisztrálták.
A népesség-nyilvántartási adatok szerint az „egyéb” csoport 60,4%-a jogosult a visszatérési törvény alapján állampolgárságra; a többiek többsége a családegyesítés részeként vándorolt ki Izraelbe.
A teljes cikk itt olvasható.