Az úgynevezett „millenniumi korosztály” vezeti a szervezett vallástól való eltávolodást, miközben a világjárvány próbára teszi az amerikaiak hitét.
Nem ritka, hogy az emberek nehéz időkben keresik Istent. Úgy tűnik azonban, hogy a koronavírus világjárvány idején éppen az ellenkezője történt, és több amerikai hagyta el a szervezett vallást – írja a CNBC.
A Pew Research Center a hónap elején közzétett felmérése szerint az amerikai felnőttek 29%-a mondta azt, hogy nincs vallási kötődése, ami 6 százalékpontos növekedést jelent 2016-hoz képest, és a „milleniumi generáció” vezette ezt a változást.
Egyre több amerikai mondta azt is, hogy egyre ritkábban imádkozik. A Pew Research által május 29. és augusztus 25. között megkérdezettek mintegy 32%-a mondta, hogy ritkán vagy soha nem imádkozik. Ez a szám a csoport által 2007-ben megkérdezettek 18%-ához képest emelkedett.
„Az amerikai társadalomban a 21. században eddig megfigyelhető szekularizációs változások nem mutatják a lassulás jeleit” – mondta Gregory Smith, a Pew Research Center kutatási igazgatóhelyettese az eredményekről szóló jelentésben.
A tendencia arra késztet több vallási vezetőt, hogy új utakat találjon az ezredfordulósok elérésére és bevonására.
„Használom a Facebookot, az Instagramot, a Twittert, a Snapchatet, a TikTokot, a történeteket, mindenféle dolgot, hogy oda menjek, ahol az emberek vannak, és ez az, ahol sok fiatal van” – mondta Joseph Martin tiszteletes.
A 61 éves Martin jezsuita katolikus pap New Yorkban és az America Magazine főszerkesztője. Azon vallási vezetők közé tartozik, akik a járvány csúcspontján, amikor az imahelyek kénytelenek voltak bezárni kapuikat, felkarolták a közösségi médiát.
Még ha a templomok újra is nyitnak szerte az Egyesült Államokban, a látogatottság csak lassan emelkedik. A Hartford Institute for Religion Research által vezetett, novemberben közzétett tanulmány szerint a személyes látogatottság átlagosan 12%-kal csökkent az elmúlt 18 hónapban.
Bár ez a tendencia aggodalomra ad okot az egyházak számára, Martin szerint egyben ébresztőként is szolgál a vallási vezetők számára, hogy finomítsák a tagokkal való kapcsolattartás módját.
A New York-i East End zsinagógában Joshua Stanton rabbi a járvány alatt „felturbózta” a beszédeit.
„A prédikációim egyre rövidebbek, és egyre nyitottabbak” – mondta Stanton.
A 35 éves Stanton több teret teremt a tagoknak arra is, hogy vitatkozzanak egymással.
A New York-i Fletcher Esbaugh divattervező, aki nemrég tért át a zsidó hitre, azt mondta, hogy a vitatkozást élvezi a legjobban az East End Temple-ben.
Míg sok fiatal elhagyja a szervezett vallást, Esbaugh azután fogadta el a judaizmust, hogy sok évvel ezelőtt néhány közeli barátja révén megismerkedett a zsidó hagyományokkal. Esbaugh nem vallásosan nőtt fel, de azonnal érezte az összetartozás és a kiteljesedés érzését.
„A zsidóságban lelki és intellektuális teljesség érzését és a világban elfoglalt helyem megértését találtam meg. A folyamatos kérdésfeltevés és az eszmék megkérdőjelezése a judaizmuson keresztül teljesít ki engem” – tette hozzá.
A vallás visszaszorulását jelzi az is, hogy Amerika egyik legrégebbi presbiteriánus gyülekezeti háza bejelentette, hogy a 221 év óta aktív templom végleg bezárja kapuit.
Az egyik legnagyobb visszaesést az episzkopális egyház mutatta az Egyesült Államokban, amely az elmúlt években egyre több progresszív reformot hajtott végre.