A nagy neológ rabbi és tudós életét dolgozná fel egy új film, mely még meg sem jelent, ám már sem mentes az ellentmondásoktól.
Film készül „Scheiber Sándor küldetése” címmel, a készülő produktum Fazekas Lajos forgatókönyvíró, rendező és Böhm András producer (nem keverendő össze az egykori fővárosi SZDSZ-es képviselővel), társrendező munkája, a film elkészültét a Nemzeti Filmalap támogatta.
Azonban a rokonok és szakértők komoly aggodalmakat fogalmaztak meg a készülő film kapcsán.
Scheiber Mária, Scheiber Sándor lánya lapunknak elmondta, hogy a forgatókönyvben teológiai és történeti tévedések is vannak apja életével kapcsolatban.
Hidvégi Máté, az OR-ZSE Scheiber-díjas címzetes egyetemi tanára, Scheiber életének kutatója — a készítők jó szándékát nem megkérdőjelezve — lapunk kérdésére megerősítette, hogy az eredeti forgatókönyvben tévedések és fájó hiányok vannak Scheiberrel kapcsolatban. A család és a szakértők véleménye szerint is a forgatókönyv átdolgozásra szorul. Noha a készítők ígéretet tettek egy új forgatókönyv elkészítésére Hidvégivel közösen, erre eddig nem került sor.
Ezen felül lapunk birtokába jutott a készítők levelezése, melyben Böhm András producer megkísérel kihátrálni a projekt eredeti célja mögül, úgy érvelve, hogy a film valójában nem is Scheiber életéről szól:
„A dolgozat címe jelenleg egy munkacím, fogalmazhatnánk úgy is, hogy ideiglenes cím. A végső cím megfogalmazásánál ügyelni fogunk arra, hogy ne keltse azt a látszatot, mintha az Ön néhai Édesapjának az életrajzi filmje lenne, hiszen az alkotásban szerepelnek más fontos személyek, akik ugyanezen korszakoknak szemtanúi. (…) A Nemzeti Filmintézettől a támogatást a szinopszisra és a több lépcsős konzultációs folyamat során a rendező személyére és a téma megközelítés módjára, és nem ‘csak’ Scheiber Sándor személyére és nem a már fentebb említett ideiglenes címre kaptuk.”
Ehhez képest az Új Élet 76. évfolyamának 10. számában a következő cikk jelent meg a filmről:
„Forgatócsoportunk megnyert egy pályázatot: a Nemzeti Film alap elfogadta annak a filmünknek a tervét, amelyet Scheiber Sándor professzorról, a magyar tudósról, a Rabbiszeminárium egykori igazgatójáról készülünk forgatni Scheiber Sándor küldetése címmel.”
A fentiek tükrében kérdéses, milyen eredménnyel zárul majd a forgatás Scheiber életéről.
Hidvégi hozzátette, Magyarországon művészi- és szólásszabadság van, ezért egy forgatókönyv tartalmi kérdéseibe nem lehet kényszerítő erővel beleszólni, hasonlóan például ahhoz, hogy bárki nyithat zsidó éttermet. Ám csak akkor nevezheti az éttermét kósernek, ha arra a kósersági pecsét felkerül. Jelen dokumentumfilmmel az a probléma, hogy ebben a formájában nem „kóser”.
Az ügyben lapunk kereste a Nemzeti Filmalapot is, amennyiben felelnek kérdésünkre, cikkünket frissítjük.