Shirley Pinto esküjét jelbeszéddel tette le. Hasonlóra eddig még nem volt példa az izraeli törvényhozásban — írja a Times of Israel.
A Knesszet első siketnéma képviselő szerdán tette le esküjét. Pinto, a Jamina párt képviselője azután került be az izraeli parlamentbe, hogy a párt egyik minisztere lemondott az ún. norvég törvény alapján, amely lehetővé teszi, hogy bármelyik képviselő ideiglenesen távozzon a Knesszetből, ezáltal lehetővé téve a párt listáján következő jelölt helyükbe kerüljön a parlamentbe.
Pinto hosszú ideje a fogyatékossággal kapcsolatos kérdések aktivistája és különösen a hallássérültekkel kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik, egyébiránt a Jamina párt képviselőjeként dolgozik a Cionista Világkongresszusban is.
2019 elején csatlakozott az akkor Új Jobboldalnak nevezett párt listájához, de a párt nem lépte át a választási küszöböt.
A párthoz való csatlakozásakor Pinto azt mondta, hogy „továbbra is minden erőmmel dolgozni fogok az Izraelben fogyatékossággal élő emberekért és minden erőmmel azon leszek, hogy Izrael a lehető legnagyobb mértékben legyen elfogadó az ilyen emberek iránt”.
Pinto mellett
az újonnan kinevezett energiaügyi miniszter, Karine Elharrar, a Jes Atid párt képviselője is fogyatékkal él, ő kerekesszéket használ, és szintén aktivista.
Naftali Bennett miniszterelnök, a Jamina vezetője gratulált Pintónak és méltatta a történelmi alkalmat.
„Számomra – mindannyiunk számára – ez az egyik legértékesebb pillanat” – tweetelte az eskütétele után, hozzátéve „Kedves Shirley, nagyon büszke vagyok rád!”
Az említett ún norvég törvény alapján a héten még tizenöt további képviselő tett vagy fog esküt tenni ezen a héten a kormány vasárnap esti megalakulását követően.
A múltban az ellenzéki pártok törvényhozói, köztük Jamina és a Jes Atid is, a „norvég törvény” ellen érveltek, azt állítva, hogy az jelentősen növeli az állami kiadásokat.