A jeruzsálemi Főrabbinátus bírósága nem kötelező érvényű végzést adott ki Magyarország kormánya részére, amely elrendeli a magyar zsidó hitközségek viszályának alapot szolgáltató örökjáradék kifizetésének befagyasztását addig, amíg az izraeli rabbinikus bíróság ítéletet nem hoz az ügyben — írja a Jewish Telegraphic Agency.
Az izraeli igazságszolgáltatásához tartozó jeruzsálemi Főrabbinátus bírósága polgári tagozatának döntésére azután került sor, hogy a magyarországi ortodox zsidókat tömörítő hitközség, a MAOIH, és a status quo irányzat jogutódjaként eljáró EMIH keresetet nyújtott be a neológ mozgalomhoz tartozó Mazsihisszel szemben.
Két ortodox hitközség azért fordult a jeruzsálemi rabbinikus bírósághoz, mert a háláchá, a zsidó vallásjog előírja, hogy a zsidók közötti vitákat zsidó bíróságon kell rendezni.
A MAOIH állítása szerint a Mazsihisz mintegy 10 milliárd forinttal tartozik neki.
A pénz egy 1991-es magyar törvényhez kapcsolható, amely biztosítja a zsidó szervezetek finanszírozását 153 olyan ingatlan után, melyeket a kommunista államhatalom tulajdonolt el.
A MAOIH azt állítja, hogy ezen ingatlanok 40% -a az ortodox irányzathoz tartozott, ennek ellenére a finanszírozásnak csak 5% -át kapta a Mazsihisztől, amely szervezet a MAOIH szerint felelős volt a helyreállítási pénz igazságos elosztásáért.
Az EMIH támogatja a Mazsihisz elleni jogi lépéseket.
A Mazsihisz által kiadott nyilatkozat vitatja, hogy a pénz a MAOIH-nak jár és tiltakozott „a közelmúltbeli támadási kísérletek miatt, amelyek megosztották közösségüket”.
A JTA azt is leírja, hogy az EMIH és a Mazsihisz a politikai színtéren is összecsapott már korábban, például akkor, amikor a Mazsihisz azt állította, hogy a magyar kormány ösztönözte az antiszemitizmust. Az EMIH elutasította ezt az állítást.