A Yad Vashem weboldalán online kiállítások, oktatási anyagok, és egy különleges “Emlékezésem Fala” is található — írja a The Jerusalem Post.
A koronavírus-válság miatt a Nemzetközi Holokauszt Emléknapot nagyrészt az interneten tartják meg idén. Szerdán számos esemény és kiállítás látogatható online az emléknappal kapcsolatban.
Az eseményeket az ENSZ, a Yad Vashem Holokauszt Emlékközpont, Izrael külügyminisztériuma, az EU, valamint más nemzetközi szervezetek szervezik. A január 27-i emléknap az Auschwitz-Birkenau-i koncentrációs tábor 1945-ös felszabadításának évfordulója.
Az UNESCO, az ENSZ és a Nemzetközi Holokauszt Emlékszövetség (IHRA) közös online eseményt tart szerda délután az áldozatok emlékére, ahol Angela Merkel német kancellár is felszólal.
Izrael külügyminisztériuma a cseh külügyminisztériummal közösen tart online megemlékezést, ahol felszólal Reuven Rivlin elnök, Gabi Ashkenazi külügyminiszter, valamint cseh kollégáik.
A Yad Vashem egy új, online tárlatvezetést kínál a Soá nevű állandó kiállításhoz a lengyelországi Auschwitz-Birkenau Állami Múzeumban, ami a Zsidó Pavilonban vezeti körbe a nézőit, ami az Auschwitz I 27-es blokkja volt.
A tárlatvezetés a holokauszt témáinak bemutatása mellett
az “1939 előtti, pezsgő zsidó közéletet is bemutatja, valamint a gyerekek világát a Soá alatt.”
A Yad Vashem weboldalán online kiállítások, oktatási anyagok, és egy különleges “Emlékezésem Fala” is található.
A kiállítások egyikét “Elveszett gyerekkoromnak” hívják. Ez hét európai árvaház történetét meséli el, amelyeket a holokauszt után hoztak létre az abban elárvult gyermekek számára.
“Ez a kiállítás megmutatja, mit kellett kiállniuk a zsidó gyerekeknek ahhoz, hogy túléljenek, és hogy újjáépítsék az életüket”
— mondta Dana Porath, a Yad Vashem Kommunikációs Részlege Digitális Osztályának igazgatója.
A Yad Vashem páratlan kollekciójából válogatott túlélői beszámolókon, emléktárgyakon, fotókon és dokumentumokon keresztül megelevenednek az otthonokba került gyermekek szörnyű szenvedései. Ezekben az árvaházakban gyengéden segítették őket – gyakran felnőtt túlélők segítségével – hogy vissza tudjanak illeszkedni a társadalomba.
Hétfőn az Európai Bizottság és az Európai Zsidó Kongresszus közös megemlékezést tartottak online, ahol a Kongresszus elnöke, Dr Moshe Kantor arra szólította fel az EU országait, hogy minél előbb tegyék elérhetővé a koronavírus-vakcinát a holokauszttúlélők számára.
Kantor ezen felül figyelmeztetett a politikai szélsőségek nyújtotta veszélyre. Kiemelte, hogy
a járvány “olyan társadalmi környezetet hozott létre, ahol elburjánozhat az antiszemitizmus és a szélsőségesség.”
A Kongresszus elnöke hozzátette:
“Felelősségünk, hogy meggátoljuk a gyűlöletbeszéd és az összeesküvés-elméletek terjedését. Örülök, hogy az EU és tagországai végre foglalkoznak ezzel az új fenyegetéssel, és rájöttek, hogy az antiszemitizmussal a törvényhozás minden területén szembe kell szállni.”