Keir Starmer mindössze két évvel elsöprő választási győzelme után bejelentette lemondását a miniszterelnöki tisztségről.
Keir Starmer lemondásának menetrendjét ma reggel, a Downing Street előtt ismertette. A bejelentéssel Starmer a Munkáspárt történetének legrövidebb ideig hivatalban lévő miniszterelnökévé vált.
Keir Starmer távozik
A lemondási folyamat hivatalos megindításával megnyílt az út Andy Burnham előtt, hogy az Egyesült Királyság egy évtizeden belüli hetedik miniszterelnöke legyen.
A 2024-es parlamenti választáson Keir Starmer a Munkáspártot elsöprő győzelemre vezette, véget vetve a Konzervatív Párt 14 éven át tartó kormányzásának.
Starmer két évvel ezelőtt még a Munkáspárt nagy reménységeként vonult be a Downing Streetre.
Sokak szemében ő testesítette meg a stabilitást a konzervatív kormányzás évei után. A politikai valóság azonban gyorsan utolérte. Miniszterelnökségét azonban azóta több irányváltás, visszakozás és politikai botrány árnyékolta be, amelyek fokozatosan aláásták népszerűségét és csökkentették támogatottságát.
A brit gazdaság továbbra is súlyos strukturális problémákkal küzd. A megélhetési válság nem enyhült érdemben, az infláció sok háztartást továbbra is nyomás alatt tart, miközben a migráció kérdésében sem sikerült áttörést elérnie a kormánynak.
A lehetséges utódok közül a leggyakrabban emlegetett név Andy Burnhamé, Manchester polgármesteréé, aki régóta a párt baloldalának egyik legerősebb figurája. Mellette Wes Streeting egészségügyi miniszter neve is felmerült, aki a Munkáspárt fiatalabb, pragmatikusabb generációját képviseli.
Kép: Simon Dawson / No 10 Downing Street




