Orbán Viktor szövetségesei összekaptak: Le Pen elnökjelöltje „szakított” az AfD-vel

Jordan Bardella célja, hogy a következő évben megnyerje a francia elnökválasztást. A jobboldali-populista politikus, a Patrióták Európáért pártcsalád elnöke most nyíltan elhatárolódott az Orbán Viktor által felkarolt német AfD-től.

A Marine Le Pen nevével fémjelzett francia jobboldali-populista Nemzeti Tömörülés (RN) elnöke, Jordan Bardella elhatárolódott az AfD-től. „Az AfD számos álláspontja összeegyeztethetetlen alapelveinkkel” – nyilatkozta a francia elnökválasztáson eséllyel induló politikus a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak (FAZ) adott interjúban.

Az AfD nem ül egy frakcióban az RN-nel az Európai Parlamentben (a német párt a Mi Hazánkkal és más szélsőjobboldali pártokkal a Szuverén Nemzetek Európája (ESN) tagja – a szerk.), és „európai szinten nem szövetségesünk” – hangsúlyozta Bardella.

Az Izrael-párti francia politikus az AfD neonácikhoz fűződő viszonyát és a párt „történelmi kérdésekben szélsőséges retorikáját” is elválasztó tényezőnek nevezte.

„Közös a harcunk” – tapsvihar fogadta Jeruzsálemben a francia jobboldal reménységét

Hatalmas sikert aratott a Marine Le Pen-féle francia Nemzeti Tömörülés vezetőjének, Jordan Bardellának a beszéde.

Bardella az AfD és von der Leyen ellen

„Az AfD-nek van egy erős, Európa-ellenes szárnya, amely az EU-ból való kilépést követeli” – mondta Bardella, egyértelművé téve: „Ez nem a mi álláspontunk. Mi anélkül akarunk mindent megváltoztatni , hogy bármit is tönkretennénk.”

Emlékezetes, hogy Orbán Viktor, a Patrióták Európáért pártcsalád egyik alapítója az utóbbi években kifejezetten felkarolta a német AfD-t, és többször is fogadta Alice Weidel társelnököt a Karmelitában. A volt miniszterelnök úgy látta, „az AfD-ben van a jövő, és ha az elképzeléseik megvalósulnak, az előnyös lenne Magyarországnak.”

Arra a kérdésre, hogy Bardella mit szeretne megváltoztatni a gazdaságpolitikában, ha megnyerné a 2027 tavaszán tartandó elnökválasztást, a FAZ-nak elmondta:

„Franciaország, Németország és Európa számára előnyös lenne, ha von der Leyen, az EU-Bizottság elnöke lemondana.”

Von der Leyen szerinte „nagy felelősséget visel Európa gazdasági gyengüléséért, legyen szó a zöld ideológiáról, a gazdasági visszafogásról, a fosszilis tüzelőanyagok kivezetéséről vagy az atomenergia elhagyásáról” – mondta Bardella, hozzátéve: „Nem akarunk kilépni a belső piacból, hanem ki akarunk szállni az árszabályozásból, hogy Franciaország saját áramárat állapíthasson meg.”

Arno Klarsfeld: Hogyan lesz egy antiszemita pártból zsidóbarát?

Egy változó világban, ahol a zsidóknak változó fenyegetésekkel kell szembenézniük, fel kell ismernünk szövetségeseinket. Vélemény.

Nem az EU-s, hanem a nemzeti jognak van elsőbbsége

A kereskedelempolitikában is „már megtörtént a kár” – állítja az RN pártelnöke. Az USA-val kötött vámmegállapodás szerinte „a szolgaság és a gazdasági alávetés aktusa”. Bardella von der Leyen-t „teljesen alkalmatlannak” nevezte „az európai érdekek, köztük a német érdekek védelmére”.

Emellett Bardella irányváltását sürgetett a francia bevándorláspolitikában, és az elnökválasztáson elért győzelem esetén szigorító intézkedéseket ígért.

„A bevándorláspolitika szigorítására törekszünk. A migrációs politikában a nemzeti jogunknak elsőbbséget kell élveznie az európai joggal szemben”

mondta Bardella, aki a jelenlegi közvélemény-kutatások szerint a 2027 tavaszán tartandó francia elnökválasztás esélyese.

„Aki Franciaországban születik, az ne kapjon többé automatikusan állampolgárságot. A menedékjog iránti kérelmeket a származási országok nagykövetségein kell elbírálni. A külföldi bűnözőket szisztematikusan ki kell toloncolni” vázolta az ezzel kapcsolatos követeléseit Bardella.

A francia politikus azt ígérte, hogy elnökként először is népszavazást tart a bevándorlásról, és bevezeti a francia állampolgárok előnyben részesítését a szociális segélyek terén.

„A népszavazás eredményeként az új bevándorlási törvény alkotmányos rangot kap.”

Ez pedig az európai jog felett fog állni. Ezzel válaszolt arra a kifogásra, hogy egy ilyen nemzeti előnyben részesítés ellentétes a hatályos uniós joggal. „Ugyanakkor az európai jogi kereteken belül maradunk, ahogyan Dánia is megtárgyalta a biztonsági és bevándorlási kérdésekben az opt-out záradékaival” – mondta.

Fotó: PATRICIA DE MELO MOREIRA / AFP

Izrael látványosan közeledik az európai radikális jobboldalhoz

Egy Izraelben megrendezésre kerülő konferencián részt vesz például Jordan Bardella, a jobboldali francia Nemzeti Összefogás párt elnöke is.

Ellie Cohen: A „szélsőjobboldal” a legjobb választás a francia zsidók számára

Mint francia zsidóhoz férjhez ment amerikai zsidó, jobban aggódom a francia baloldal miatt, amely nem ítéli el az antiszemitizmust – írja véleménycikkében Ellie Krasne-Cohen.