Amerika és Izrael a történelem legnagyobb kommandós akciójára készülhet Iránban

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Irán uránkészleteinek lefoglalása a „történelem legnagyobb különleges erők által végrehajtott műveletét” igényelheti.

Az iszfaháni nukleáris létesítmény biztosításához, valamint a romok között lévő dúsított urán felkutatásához akár 1000 főre is szükség lehet a helyszínen, miközben iráni rakéták és drónok támadnák a kommandósokat.

Ismét terítéken az iráni urán kérdése

Az iráni dúsított uránkészletek lefoglalására irányuló katonai művelet „a történelem legnagyobb különleges erők által végrehajtott műveletét” igényelné – írta meg vasárnap a The Wall Street Journal, amerikai és izraeli biztonsági szakértőkre hivatkozva.

Amikor tavaly júniusban amerikai és izraeli harci repülőgépek bombázták az Iszlám Köztársaság három legfontosabb nukleáris létesítményét, a rezsimnek állítólag mintegy 440 kilogramm 60 százalékos dúsítású uránja volt – ami már csak egy kis lépésre van a fegyverkezésre alkalmas anyagtól, és becslések szerint tíz atombomba előállításához elegendő. Becslések szerint a rezsim birtokában van még további, közel 200 kilogramm 20 százalékos dúsítású urán is.

Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője a múlt héten elmondta, hogy a 60%-os dúsítású urán körülbelül fele az iszfaháni nukleáris létesítmény alagútrendszerében van tárolva. Egy e hónap elején megjelent cikk szerint az Egyesült Államok úgy véli, hogy van egy „nagyon szűk bejárat”, amelyen keresztül az anyagot potenciálisan ki lehetne hozni.

Hogyan nézne ki egy ilyen művelet a gyakorlatban?

Az iráni urán háború közbeni lefoglalása azonban egy nagyszabású műveletet igényelne, amelyről James Stavridis, a NATO volt parancsnoka a WSJ-nek azt mondta, hogy „a történelem legnagyobb különleges műveleti erő-bevonását” igényelné.

Az amerikai lap korábbi katonai tisztviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy több mint 1000 katonának kellene a helyszínen lennie.

Megkongatta a vészharangot a hírszerzés: Irán hozzáfér a betemetett uránjához

Trump nem zárja ki, hogy szárazföldi csapatokat küld Iránba az ország dúsított uránkészleteinek biztosítása érdekében.

A WSJ szerint a harci egységeknek biztosítaniuk kellene a környéket, miközben a mérnökök több tonnányi törmeléket vizsgálnának át, és közben aknákat és csapdákat keresnének. A felszerelés helyszínre szállításához és a kinyert anyag országból való elszállításához helyi repülőtérre lenne szükség, és ha ilyen nem állna rendelkezésre, a művelet részeként ideiglenes repülőteret kellene felállítani – áll a jelentésben.

A csapatok valószínűleg iráni drónok és rakéták támadásának lennének kitéve az akció ideje alatt.

A WSJ emellett megemlítette annak a lehetőségét is, hogy a helyszínen hígítanák fel az uránt, így az alkalmatlanná válna nukleáris fegyvergyártásra vagy megsemmisítenék ahelyett, hogy elszállítanák, bár ez a terület szennyeződésének kockázatával járna.

John Bolton: Észak-Koreából vásárolhat atomfegyvert az iráni rezsim

A volt nemzetbiztonsági tanácsadó úgy véli, Észak-Korea 72 órán belül képes lenne leszállítani egy nukleáris eszközt.

Irán elismerte: 11 atombombához elegendő dúsított uránnal rendelkezik

Irán meglepően nyíltan kommunikálta azt, amit nyugaton sokan maguknak is behazudtak.

“Amerika és Izrael a történelem legnagyobb kommandós akciójára készülhet Iránban” bejegyzéshez 7 hozzászólás

    • Ha Trump parancsot ad, hogy 1000 kommandós kússzon be a résen, mindenki tegyen zsebre 1 kiló sugárzó uránt és jöjjenek haza, akkor mondhatnak nemet?

      Majd Kennedy meggyógyítja őket, beléjük fecskendez 1 deci hipót.

  1. Amennyiben igazak az iráni dúsított uránkészletek lefoglalására irányuló katonai műveletről keringő pletykák, akkor tiszta szívből remélem és nagyon-nagyon szurkolok érte, hogy ez a kommandós akció teljes; 100%-os sikerrel járjon! Ugyanis ez az egész világ és benne minden normális, józanul gondolkodó ember, közös érdeke!
    Trump hatalmas politikai rizikót vállalt ezzel a 2026-os irán elleni katonai hadművelettel. Jóval nagyobbat mint a tavalyival, amikor is 2025. június 22-én, az „Operation Midnight Hammer” nevű hadművelet keretében a U.S. komoly csapásokat mért az iráni nukleáris létesítményekre. Az akkori hadművelet (amit egy úgynevezett „12 napos háború” követett) gyakorlatilag "megágyazott ennek a 2026-os „Operation Epic Fury” hadműveletnek, melynek már nem csak Irán nukleáris programjának a felszámolása a célja, hanem Irán haditengerészetének és ballisztikus rakétakapacitásának a megsemmisitése is.
    Mindkettő, de különösen az utóbbi esetében, a demokrata párt teljes erőbedobással támadta/támadja Trumpot, csak úgy mint a MSM is, amely szintúgy mindent elkövet annak érdekében, hogy Trump politikai, gazdasági és katonai céljait befeketitse és azok elérését ellehetetlenitse.