Hegseth: Súlyosan megsebesült az új iráni legfelsőbb vezető, Modzstaba Hámenei

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Az Egyesült Államok védelmi minisztere szerint Irán nemrég megválasztott legfelsőbb vezetője, Modzstaba Hámenei megsebesült, és akár maradandó sérüléseket is szenvedhetett a háború első napjaiban végrehajtott izraeli–amerikai csapások során. Pete Hegseth pénteki sajtótájékoztatóján megkérdőjelezte azt is, hogy a frissen kinevezett vezető képes-e egyáltalán irányítani az országot.

A miniszter rámutatott: Modzstaba Hámenei eddig nem jelent meg nyilvánosan, és egyetlen megszólalása is csak egy felolvasott írásos közlemény volt.

„Tudjuk, hogy az új, úgynevezett – nem is annyira legfelsőbb – vezető megsebesült, és valószínűleg el is torzult”

– mondta Hegseth.

„Tegnap kiadtak egy közleményt. Gyenge volt, ráadásul nem volt hang, nem volt videó. Csak egy papíron felolvasott szöveg amit bárki írhatott. Miért írásos közlemény?”

– tette fel a kérdést. Szerinte a válasz egyértelmű:

„Az apja halott, ő fél, megsérült, bujkál, és nincs valódi legitimitása.”

A védelmi miniszter azt is gúnyosan kérdezte:

„Ki irányítja most Iránt? Lehet, hogy maga Irán sem tudja.”

Amerika megbombázta az iráni olajipar „koronaékszerét”, a Kharg-szigetet

A sziget olajipari létesítményei az iráni olajexport közel 90%-át biztosítják.

Robbanás Teheránban a „Jeruzsálem-napi” rendezvényen

Hegseth nyilatkozatával egy időben Teheránban robbanás történt egy központi téren, ahol az iráni vezetés több magas rangú tagja gyűlt össze az éves Kudsz-napi (Jeruzsálem-napi) demonstrációra. Az iráni állami televízió szerint a robbanás egy kormányzati épületek közelében lévő területen történt, és legalább egy ember életét vesztette.

A detonáció okát egyelőre nem tisztázták, és sem az izraeli hadsereg, sem az iráni hatóságok nem kommentálták az esetet.

A félhivatalos iráni Tasnim hírügynökség által közzétett felvételeken szürke füstoszlop emelkedett a tér fölé, miközben a demonstrálók „Halál Izraelre!” és „Halál Amerikára!” jelszavakat skandáltak. Modzstaba Hámenei a háború kezdete óta nem jelent meg nyilvánosan, és nem közöltek róla friss képeket sem.

A konfliktus elején végrehajtott izraeli csapások során családjának több tagja – köztük apja, Ali Hámenei és felesége – is életét vesztette.

Nem Hámenei írta az utolsó üzenetét? Egyre több a rejtély Irán új vezetője körül

A jelek szerint Hámeneit Teheránon kívül, egy földalatti biztonságos helyen kezelik és őrzik.

Washington szerint Irán katonailag összeomlott

A Pentagon vezetője azt állította, hogy az amerikai–izraeli hadjárat súlyos csapást mért Irán katonai képességeire.

Pete Hegseth szerint több mint 15 ezer iráni célpontot támadtak meg a konfliktus kezdete óta.

„Irán védelmi ipara hamarosan teljesen megsemmisül” – mondta, hozzátéve, hogy az iráni ballisztikus rakéták gyártásában részt vevő vállalatok „gyakorlatilag mind megsemmisültek”. A miniszter szerint Irán elveszítette légvédelmét, légierejét és haditengerészetének jelentős részét is.

A rakétakilövések száma állítása szerint 90 százalékkal csökkent, míg a dróntámadások 95 százalékkal estek vissza.

Hegseth az amerikai–izraeli katonai együttműködést is hangsúlyozta:

„Amikor az Iráni Forradalmi Gárda felnéz az égre, két dolgot lát a repülőgépek oldalán: a csillagos-sávos amerikai zászlót és a Dávid-csillagot – a gonosz rezsim legrosszabb rémálmát.”

Feszültség a Hormuzi-szorosnál

A Pentagon szerint Irán a katonai vereségek miatt „kétségbeesett lépésekre” szánja el magát, többek között megpróbálja blokkolni a Hormuzi-szorost, ahol az iráni támadások miatt az olaj- és gáztankerek forgalma szinte teljesen leállt. Hegseth igyekezett megnyugtatni a piacokat, kijelentve:

az Egyesült Államok kezeli a helyzetet, és az energiaszállítások hosszabb távú leállását nem tartja valószínűnek.

Arra is utalt, hogy a Perzsa-öböl több arab állama nagyobb szerepet vállalhat a konfliktusban, bár egyelőre egyik ország sem jelentette be hivatalosan, hogy részt venne az Irán elleni csapásokban.

Tagadás Teheránból

A Kudsz-napi demonstráción jelen lévő Ali Laridzsani, Irán nemzetbiztonsági vezetője elutasította az esetleges izraeli támadásról szóló találgatásokat, és „kétségbeesett lépésnek” nevezte a robbanást.

„Ezek a támadások félelemből és kétségbeesésből fakadnak. Aki erős, az nem bombáz tüntetéseket. Világos, hogy kudarcot vallottak”

– mondta az állami televíziónak. Laridzsani szerint Donald Trump nem érti az iráni társadalmat.

„Az iráni nép bátor, erős és elszánt. Minél nagyobb nyomást gyakorolnak ránk, annál erősebb lesz az elszántságunk”

– fogalmazott.

A Kudsz-nap – amelyet a ramadán utolsó péntekén tartanak – az iráni rendszer egyik legfontosabb politikai demonstrációja, amelyet az 1979-es iszlám forradalom óta minden évben megrendeznek az Izraellel szembeni ellenállás és a palesztin ügy melletti támogatás jelképeként.

Szárazföldi támadás indul Irán ellen? 2200 elit tengerészgyalogos megy a Közel-Keletre

Egyesek szerint az iráni szárazföldi műveleteket közelgő megindulását jelezheti a tengerészgyalogosok érkezése.

“Hegseth: Súlyosan megsebesült az új iráni legfelsőbb vezető, Modzstaba Hámenei” bejegyzéshez 3 hozzászólás

  1. „ Aki erős, az nem bombáz tüntetéseket. ”
    Helyesbítés.
    Aki erős, az nem gyilkolja halomra az ellene tüntetőket.

  2. Az iráni hadsereg vasárnap közölte: dróncsapásokat hajtott végre izraeli célpontok, egyebek mellett egy fontos rendőrségi egység és egy műholdas kommunikációs központ ellen.

    A Forradalmi Gárda bejelentette, hogy az izraeli miniszterelnököt is célpontnak tekinti. Az IRNA hivatalos iráni hírügynökség által közzétett közleményben a hadsereg azt írta, hogy "a cionista rezsim rendőrségének biztonsági központjait és főhadiszállásait vette célba nagy erejű drónokkal", közöttük a Lahav 433 különleges egységet és egy műholdas kommunikációs központot. Közleményt tett közzé az Iráni Forradalmi Gárda is. Ebben egyebek között azt erősítette meg, hogy egységei üldözik és ha lehetőség nyílik rá, megölik az izraeli miniszterelnököt. "Ha ez a bűnöző gyermekgyilkos még életben van, folytatjuk utána a hajszát, és minden erőnkkel megöljük" – írta a forradalmi gárda a Sepah News című hírportálján. (MTI)