Irán belengette Izrael dimonai nukleáris létesítményének lebombázását

Irán a dimonai nukleáris létesítményt támadná, ha Izrael és Amerika rezsimváltást próbálna kikényszeríteni Teheránban.

Irán az izraeli Dimonában található nukleáris létesítményt, a Simon Peresz Negev Atomkutató Központot venné célba, amennyiben Izrael és az Egyesült Államok megpróbálná kikényszeríteni az iszlám köztársaságban a rezsimváltást – közölte egy iráni katonai tisztviselő. A félig hivatalos ISNA hírügynökség szerdán számolt be az Izraelnek címzett fenyegetésről.

Amerika és Izrael elkötelezett a rezsimváltás iránt

Mint írtuk, az elmúlt napokban Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnök is arról beszélt, hogy a hadműveletek célja „megteremteni a feltételeit annak, hogy az iráni nép leváltsa a rezsimet”.

Korábban egyes elemzők úgy vélték, hogy Trump néhány napon belül bejelentheti: a feltételek teljesültek, és lezárhatja a műveletet. Ugyanakkor magas rangú izraeli tisztviselők a Jerusalem Postnak azt mondták, hogy Washington addig folytatná a hadműveleteket, amíg ténylegesen be nem következik a rezsimváltás.

„Trump végig akarja vinni ezt a lépést”

– mondta egy névtelenséget kérő magas rangú forrás a lapnak. „Már kijelölte a célt. A rezsim leváltását akarja, és esze ágában sincs visszavenni a tempóból.”

Kell-e félnünk a háborútól? Így védi a NATO Magyarországot az iráni rakétáktól

A romániai deveselui légibázison működő Aegis Ashore rakétavédelmi létesítmény kulcsszerepet játszana egy iráni támadás elhárításában.

A rezsim nehezen kezeli a helyzetet

Amerikai és izraeli tisztviselők szerint az iráni vezetés jelenleg komoly nehézségekkel küzd a helyzet kezelésében. Ennek oka nemcsak az, hogy a hadműveletek első szakaszában súlyos csapások érték a rezsim felső vezetését és katonai parancsnokait, hanem az is, hogy később középszintű parancsnokokat, harctéri egységeket és parancsnoki központokat is támadások értek.

A rezsim destabilizálása és az esetleges kormányellenes tüntetések leverésének megnehezítése érdekében Izrael és az Egyesült Államok nemcsak az Iszlám Forradalmi Gárda és a hozzá tartozó Baszidzs milícia létesítményeit támadta, hanem rendőrőrsöket is.

A Bellingcat oknyomozó portál a PlanetScope műholdfelvételeinek elemzése alapján arról számolt be, hogy Teheránban legalább 15 rendőrőrsöt értek találatok. Elemzésük szerint az ilyen jellegű támadások arra utalnak, hogy Washingtonban és Jeruzsálemben stratégiai döntés született: minden olyan struktúrát célba vesznek – akár a legalacsonyabb szinteken is –, amelyet a rezsim felhasználhatna a tüntetések leverésére vagy a hatalom megtartására.

Mi lesz ebből? Az atomfegyvereket tároló incirliki NATO-bázist rakétázta Irán

Irán támadást indított a NATO taktikai nukleáris fegyvereit tároló törökországi bázis ellen.

Hámenei utolsó kívánsága? Irán nem véletlenül kezdte bombázni az Öböl-államokat

Még Irán négy napja likvidált legfőbb vezetője, Hámenei ajatollah dolgozta ki Teherán agresszív háborús stratégiáját.