Trump: „Nem hagyom, hogy a terror első számú támogatója atomfegyverhez jusson”

Rekord hosszúságú, 108 perces évértékelő (State of the Union) beszédében Donald Trump amerikai elnök a kongresszus előtt kijelentette: soha nem fogja megengedni Iránnak, hogy nukleáris fegyverrel rendelkezzen.

Trump, akinek beszédét a feszült közel-keleti helyzet miatt is nagy várakozás előzte meg, megismételte elkötelezettségét Irán nukleáris fegyverkezésének megakadályozása iránt.

Az elnök hangsúlyozta az amerikai-izraeli közös csapásokkal végrehajtott, tavaly júniusi Éjféli Kalapács művelet hatását, amelynek során a rezsim nukleáris infrastruktúrájának nagy részét megsemmisítették. A műveletet „áttörő műveletnek” nevezte, amely „megsemmisítette Irán nukleáris programját”.

Trump még nem döntött az iráni csapásról, de azért Izraelbe is küldött F-22-eseket

Az amerikai elnök állítólag még nem tudja, tárgyalna-e Iránnal, lebombázza-e, vagy mindkettő.

Trump: Irán rakétafejlesztése már most is veszélyt jelent

„Mi felszámoltuk [Irán nukleáris programját], ők pedig újrakezdeni akarják, és jelenleg is gonosz terveiket követik” – mondta Trump.

„Tárgyalások folynak, és ők megállapodást akarnak kötni, de még nem hallottuk tőlük azokat a titkos szavakat, hogy »soha nem lesz atomfegyverünk«.

Én inkább diplomáciai úton szeretném megoldani ezt a problémát, de egy biztos: soha nem fogom engedni, hogy a világ első számú terrorizmus-támogatója, atomfegyverhez jusson – ezt nem hagyhatom.

Irán olyan rakéták fejlesztésén dolgozik, amelyek el tudják érni az Egyesült Államokat, és már elérték azt a szintet, hogy „veszélyt jelentenek Európára és a tengerentúli bázisainkra” – mondta az elnök.

State of the Union: Trump issues warning to Iran on nuclear weapons

President Trump addressed negotiations with Iran in his State of the Union address: „My preference is to solve this problem through diplomacy, but one thing is certain: I will never allow the world’s number one sponsor of terror … to have a nuclear weapon.”

„Elnökként mindenhol békét fogok teremteni, ahol csak lehet, de soha nem fogok habozni szembeszállni az Amerikai Egyesült Államokat fenyegető veszélyekkel, ahol szükséges” – hangsúlyozta, hozzátéve:

az iráni rezsim és gyilkos megbízottjai az elmúlt 47 évben csak terrorizmust, halált és gyűlöletet terjesztettek.

Trump felidézte azt is, hogy első hivatali ideje végén, 2020-ban „kiiktatta az útmenti bombák atyját, [az Iszlám Forradalmi Gárda akkori vezetőjét, Kasszem] Szoleimanit”.

Az iráni tüntetőkhöz szólva Trump „szörnyűnek” nevezte, hogy a rezsim legalább 32 ezer tüntetőt ölt meg, de azt állította, hogy „komoly erőszakkal” való fenyegetései megakadályozták az iszlám rezsimet abban, hogy még több embert akasszon fel – írja a The Jerusalem Post.

Amiről nemigen volt szó: Gáza, Ukrajna

Az elnök röviden kitért az elmúlt év izraeli fejleményeire is, az Izrael és a Hamász közötti háborúval kapcsolatban, de nem beszélt arról, hogy pontosan mit tervez Gázában az általa vezetett Béketanács, és főként, hogyan szerveznék meg a Hamász lefegyverzését.

Az általam kialkudott fegyverszünetnek köszönhetően minden túsz, élve vagy halva, hazatért

– jelentette ki, és mint mondta, ezt „senki sem tartotta lehetségesnek”.

Trump azt is megjegyezte, hogy 2025 januárjában történt hivatalba lépése óta „nyolc háborút véget vetett”, köztük a Thaiföld és Kambodzsa, India és Pakisztán, Örményország és Azerbajdzsán, Etiópia és Egyiptom közötti háborúkat, valamint Izrael Irán és a Hamász ellen vívott háborúit.

Iráni elnök: Nem engedünk a nemzetközi nyomásnak!

Ismét fellángoltak az iszlamista rezsim elleni tüntetések.

Trump az orosz-ukrán háborúról is beszélt, kijelentve, hogy keményen dolgozik a régióban folyó „gyilkolás és mészárlás” befejezésén, és hozzátette, hogy „havonta 25 ezer katona hal meg”. Az elmúlt hónapok egyik jelentős, feszültséget keltő kérdését, Grönlandot meg sem említette.

Dicsekedett a „békét védő” vámjaival

Az elnök dicsérte az amerikai hadsereget is, mint a világ legerősebb hadseregét, amelyet első elnöki ciklusa alatt „újjáépített”, és megemlítette a NATO-szövetségesekre nehezedő nyomást, hogy a védelmi kiadásokat a bruttó hazai termék 5%-ára emeljék.

„Most öt [százalékot] fizetnek, szemben a korábbi kettővel” – jelentette ki, megjegyezve, hogy az Ukrajnába küldött amerikai katonai felszerelések a NATO-n keresztül érkeznek.

Beszédében az elnök hosszan beszélt kormányának 2025 januárjában történt hivatalba lépése óta elért hazai eredményeire is, többek között az infláció, a bűnözés és az illegális bevándorlás csökkenésére

– igaz, a jogállamiságot néha átlépő döntéseivel kapcsolatos kritikákra nem tért ki.

Sőt, Trump kifejezetten dicsekedett „békét védő” vámjaival, kijelentve, hogy „sok háború, amelyet [ő] rendezett, a vámok fenyegetése miatt tört ki”, és sajnálkozva utalt a legfelsőbb bíróság legutóbbi „szerencsétlen” döntésére, amely számos, a nemzetközi kereskedelemre kivetett vámját hatályon kívül helyezte.

„Nemzetünk nagyobb, jobb, gazdagabb és erősebb, mint valaha” – állította Trump. „Még nem láttak semmit. Egyre jobbak és jobbak leszünk. Ez Amerika aranykora.”

Trump korlátozott csapásokat mérlegel, az iráni rendszerváltás még nincs napirenden

WSJ: a katonai akciót úgy tervezik, hogy az ne legyen olyan jelentős, hogy komoly iráni megtorlást váltson ki.

Donald Trump: egy iráni rendszerváltás lenne a legjobb, ami történhet

Trump néhány napja még a Teheránnal kötött megállapodást nevezte fontosnak, nem a tüntetők megsegítését.