Fizessenek a gazdagok? Új adó miatt menekülnek Kaliforniából a techmilliárdosok

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

A milliárdosok nem realizált nyereségére kivetett 5%-os adótervezet miatt a technológiai iparág vezetői ingatlanokat vásárolnak, áthelyezik vállalkozásaikat, és fontolgatják a Floridába, Texasba és Delaware-be költözést.

A The Free Press által kaliforniai milliárdosokkal készített interjúk szerint az 1 milliárd dollár feletti, nem realizált nyereségére egyszeri 5%-os adót kivető kaliforniai törvényjavaslat arra készteti az állam leggazdagabbjait, hogy fontolóra vegyék a költözést.

A gazdagoknak nem tetszik a „milliárdos-adó”

A kritikusok által „milliárdos-adónak” nevezett intézkedés visszamenőlegesen, 2026. január 1-jétől lépne hatályba, ha a novemberben jóváhagyják.

Mike Solana újságíró arról számolt be, hogy az általa megkérdezett 21 milliárdos közül 20 (!) azt mondta, hogy a Kaliforniából való távozásra készül, vagy már konkrét lépéseket tett más amerikai államokba való költözés érdekében. 

Összességében a csoport nettó vagyona becslések szerint 1300 milliárd dollárt tesz ki, és több mint 50 ezer munkahelyet tartanak fent.

Azok között, akikről azt állítják, hogy lépéseket tettek a távozásra, ott van Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója, aki ingatlant vásárolt Floridában; Larry Page, a Google társalapítója, aki állítólag üzleti ügyeinek egy részét Delaware-be, Texasba és Floridába helyezi át; társalapítója, Sergey Brin, aki állítólag hasonló lépéseket tesz; valamint Peter Thiel, a Palantir társalapítója, aki irodákat nyitott Miamiban, és távolabb helyezte el tevékenységét Kaliforniától.

Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója nyilvánosan kijelentette, hogy nem tervezi a távozást, és hogy „nincs baja az adóval”, annak ellenére, hogy az iparágban széles körben aggodalmakat váltott ki.

Visszájára sülhet el a tervezett vagyonadó?

Egy széles körben megosztott közösségi média bejegyzésben egy startup vezetője felvázolta a lehetséges következményeket az Alphabet társalapítóira, Page-re és Brinre nézve. Az elemzés szerint a részvényeik struktúrája miatt a javasolt adó potenciálisan több milliárd dolláros adókötelezettséget eredményezhet számukra. 

A kritikusok szerint a tervezett vagyonadó a magántulajdon nagyszabású elkobzásának minősülne.

A high-tech szektor lett „Izrael gazdasági csatahajója”

A krízisek közepette is elképesztő mértékben növekszik az izraeli gazdaság.

David Friedberg vállalkozó úgy foglalta össze az ellenzők álláspontját, hogy a javaslat az amerikai történelem során először hozna létre „a magántulajdon kormány általi elkobzásának szervezett mechanizmusát”.

A szakszervezetek és progresszív szervezetek által támogatott intézkedés hívei szerint az adó hozzájárulna a szélsőséges egyenlőtlenségek csökkentéséhez, stabil bevételt generálna az állam számára, és finanszírozná az egészségügyi, oktatási és szociális szolgáltatások költségvetési hiányát.

A megkérdezett üzleti vezetők nemcsak a konkrét javaslattal, hanem az általánosabb szabályozási kockázatokkal kapcsolatban is aggodalmukat fejezték ki. Az egyik vezető szerint bár az intézkedés egyszeri adóként van megfogalmazva a milliárdosok számára, „ha egyszer elfogadják, akkor kiterjesztik”.

Néhány kockázati tőke befektető arra figyelmeztetett, hogy ha a törvény életbe lép, az elűzheti a technológiai vállalatokat az államból. „Minden vezérigazgatónak meg kell vizsgálnia a számokat” – mondta az egyik befektető. „Arra a következtetésre jutnának, hogy ez jelentősen károsítaná a vállalatot.”

Billie Eilish ezt benézte: hatalmas pofonba szaladt bele a bevándorláspárti világsztár

Őslakos indián törzs bírálta az „ellopott földekről” papoló popsztárt.

Hova költöznek a gazdagok?

A legtöbben Floridát és Austint (Texas) emlegették lehetséges célpontként, bár több vezető is kijelentette, hogy döntésük végső soron az egyes államok konkrét adó- és szabályozási kereteitől függ.

Delaware különösen vonzó lehetőségnek bizonyult a vállalati regisztráció szempontjából. A mindössze valamivel több mint 1 millió lakosú kis államban a Fortune 500-as listán szereplő vállalatok több mint 60%-a van bejegyezve, köztük az Alphabet, az Amazon, az Apple, a Netflix és a Meta. A 2021-ben tőzsdére lépett amerikai vállalatok több mint 90%-a ott van bejegyezve.

Az üzleti tanácsadók Delaware speciális vállalati bírósági rendszerét, rugalmas vállalati törvényeit és kiszámítható jogi kereteit emelik ki, mint olyan kulcsfontosságú előnyöket, amelyek biztonságot nyújtanak a vállalatok és a befektetők számára.

Bár egyes vezetők fizikailag nem költöznének el, a javasolt adó kritikusai szerint a vállalati átszervezés önmagában is jelentősen csökkentheti Kalifornia adóalapját, ha a intézkedés előrehalad.

Elképesztő: 11 ezer milliárd forintért vett meg egy izraeli kibercéget a Google

Megállapodtak Izrael és a Google történetének legnagyobb felvásárlásáról.

“Fizessenek a gazdagok? Új adó miatt menekülnek Kaliforniából a techmilliárdosok” bejegyzéshez 6 hozzászólás

    • Sajnos ez nem új dolog Californiában. Ugyanis az elhibázott demokrata kormányzás következményeként nem csak a super-gazdagok hagyják el az államot, mivel a középosztály elvándorlása már hosszú évek óta folyik. Ennek az egyik jele illetve az eredménye volt, hogy California a 2020-as népszámlálást követően – az állam történetében először – képviselői helyet veszitett és a kongresszusi képviselőinek a száma 53-ról 52-re csökkent. Sőt az előrejelzések szerint California akár további négy mandátumot is elveszíthet a 2030-as népszámlálás után, ami tovább gyengítheti politikai befolyását a Képviselőházban és az Elektori Kollégiumban. Nagyon nagy a baj, ha egy államból kimegy a "maker" és helyette bejön a "taker"!

        • Hát igen…. az új NYC polgármester forgatókönyve is kisértetiesen hasonló a californiaihoz:

          "Mayor Zohran Mamdani laid out two potential paths Tuesday to close what he says is a $5.4 billion dollar budget gap in New York City.
          In one, Albany would raise taxes on the richest New Yorkers. In the other, the City would raise property taxes for the first time since the late 2000s. The City could generate $3.7 billion by raising the property tax by 9.5%, Mamdani said. Gov. Kathy Hochul has repeatedly said she is not on board the mayor's first, and more preferred, option. If Albany does not agree to taxing the wealthiest New Yorkers, Mamdani says the city would need to raise property taxes in New York City to fill the budget gap."

          https://www.nbcnewyork.com/new-york-city/zohran-mamdani-nyc-budget-plan/6463835/