A gázai-rendezés ügyében hozott ENSZ-határozat figyelemre méltó nemcsak azért, amit kimond, hanem azért is, amit nem mond ki.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa november 17-én 13–0 arányban fogadta el a Gázai övezetre vonatkozó 2803-as határozatot, ami lényegében elsöprő, kétpárti támogatást jelentett – arab és muszlim országokkal együtt, valamint számos más állam támogatásával. A BT 15 tagja közül senki nem szavazott a határozat ellen, mindössze ketten tartózkodtak: Oroszország és Kína. Leonard Grunstein véleménye.
Gáza sorsa a határozat alapján
A határozat figyelemre méltó nemcsak azért, amit tartalmaz, hanem azért is, amit nem. Teljes mértékben támogatja azt a 20 pontos tervet, amelyet Donald Trump amerikai elnök dolgozott ki az érintett felek, valamint a szomszédos és más országok bevonásával.
A terv alapján létrehozandó Béketanács kerül elismerésre a Gázai övezet nemzetközi jogi értelemben vett irányító hatóságaként. A Béketanács felhatalmazást kap arra, hogy létrehozza saját nemzetközi jogi működési egységeit, amelyek ellátják a kormányzási, adminisztratív és operatív feladatait, valamint a terv végrehajtását.
Ebből a szerepkörből hallgatólagosan ki vannak zárva az ENSZ és ügynökségei – például az UNRWA –, továbbá a Palesztin Hatóság, a Hamász és bármely más szereplő.
A tanács jogosult továbbá Nemzetközi Stabilizációs Erőt (ISF) létrehozni, olyan egységes parancsnokság alatt, amely a tagoknak elfogadható, és Egyiptommal, valamint Izraellel szoros együttműködésben működik majd. Az erőt a Gáza demilitarizációját biztosító feladatok ellátására vezényelnék: ide tartozik a katonai, terror- és más fegyveres nem állami csoportok infrastruktúrájának megsemmisítése és újjáépítésének megakadályozása, valamint minden egyéb, a terv támogatásához szükséges tevékenység.
Sem a Hamászt, sem a Palesztin Hatóságot nem akarják
A terv szerint a Hamász és más frakciók semmilyen módon – közvetlenül vagy közvetve – nem vehetnek részt Gáza kormányzásában. Minden katonai, terrorista és támadó infrastruktúrát – beleértve az alagutakat és a fegyvergyártó létesítményeket – meg kell semmisíteni, és nem lehet újjáépíteni.
A regionális partnereknek garanciát kell adniuk arra, hogy a Hamász és a frakciók betartják mindezt, és hogy Gáza nem jelent fenyegetést sem a szomszédaira, sem saját lakosságára.
A Palesztin Hatóságnak nincs szerepe ebben a folyamatban. Először végre kell hajtania a tervben meghatározott reformprogramját. Csak akkor, ha a Gázára vonatkozó újjáépítési terv előrehalad, és ha a reformok hűségesen megvalósulnak, teremthetők meg a feltételek egy hiteles úthoz a palesztin önrendelkezés és államiság felé. A terv értelmében az Egyesült Államoknak párbeszédet kell kezdeményeznie Izrael és a palesztinok között, hogy megállapodjanak a békés és prosperáló együttélés politikai jövőképéről.
Az eddig palesztin állam elismeréséről szóló határozatok mehetnek a kukába
A határozat gyakorlatilag semmisnek tekint minden olyan korábbi vagy jelenlegi törekvést, amely palesztin államot ismerne el a határozat feltételeitől függetlenül. Ez vonatkozik az Egyesült Királyság és Franciaország hibásnak tartott döntéseire is, amelyek a Palesztin Hatóságot államként kívánták elismerni, valamint más ENSZ-tagokra – például Kanadára és Ausztráliára –, amelyek szintén kötve vannak a határozathoz. Érdekesség, hogy a határozat nem ír elő jogi kötelezettséget palesztin állam létrehozására; csupán rögzíti az önrendelkezés és államiság feltételeihez szükséges előfeltételeket.
A határozat továbbá nem ismeri el, hogy létezett vagy létezik bármiféle „megszállás”, „visszatérés joga”, „népirtás”, „éheztetés”, „apartheid” vagy „jogos ellenállás”.
A határozat szerint a Hamász és társai a jogsértők, és a rendelkezéseket ellenük irányítják, miközben támogatják Izrael igazságos védekező háborúját. A dokumentum kifejezetten megállapítja, hogy Gáza fenyegeti a szomszédos államok biztonságát. Joggal állítható, hogy a Gázára és a palesztinokra vonatkozó, Izraelt rágalmazó állítások – a határozat alapján – nemzetközi jogi értelemben megdőltek.
A határozat gyakorlatilag a nemzetközi jog egy újrafogalmazása, amely felmenti Izraelt, és a Hamászt, valamint társait nevezi meg jogsértőként.
A Hamászt katonailag és politikailag is legyőzték. A Béketanácsra és az ISF-re hárul a helyreállítás feladata, Izrael pedig a helyszínen marad, amíg a munka teljesen be nem fejeződik. Ezt követően Izrael jogosult biztonsági jelenlét fenntartására, amíg Gáza nem garantáltan védett az újjáéledő terrorkapacitásoktól.
A véleménycikkek nem feltétlenül tükrözik a Neokohn szerkesztőségének az álláspontját.





Ez mind szépen hangzik (túl szépen…), az egyetlen baj vele a megvalósítás bizonytalansága. Ez a bizonytalanság elsősorban az ISF (stabilizációs erő) működését illeti. Szaud Arábia vezetője a napokban egyértelműen kijelentette Washingtonban, hogy semmilyen arab ill. muszlim erő nem fog fegyveresen fellépni a hamasz ellen, arab/muszlim katona nem fog egyetlen lövést sem leadni Gazában arabokra, legyenek azok hamaszos terroristák, vagy még rosszabbak. Ehhez számításba kell venni, hogy Szaud Arábia elítéli a hamaszt és a mérsékeltebb vezetésű muszlim országok legbefolyásosabbja. A Trump féle elfogadott terv pedig arab-muszlim országok részvételére alapozza az ISF erők létrehozását és működését.
Nem magalapozatlan az a vélemény, hogy már ezen a ponton megbukik a "szép" terv. Az már csak hab a tortán, hogy az elképzelés a hamasz teljes lefegyverzéséről a főszerepet annak az Egyiptomnak szánja, aki főszerepet játszott a hamasz fegyverarzenáljának Gazába csempészésében.
Az is várható, hogy a gyáva, sokszor Izrael ellenes, palesztin állam-elismerő salak nyugati kormányok (francia, brit, kanadai, ausztráliai/újzealandi, stb.) semmilyen hatékony lépést nem fognak tenni az ügy (Gaza hatékony demilitarizálása és a hamasz és társaik befolyásának teljes megszüntetése) érdekében. Katonailag maga az USA sem fog fellépni, egyetlen amerikai katona sem teszi be a lábát Gazába, ahogy Trump is kijelentette. Ez csak folytatása annak az alapvető hibának Trump részéről, hogy a helyén hagyta a hamaszt, aki ezzel további tényezőként játszhat szerepet. Miben is? A saját megsemmisítésében (a Trump terv szerint)? Ez aligha várható tőle…
"A határozat továbbá nem ismeri el, hogy létezett vagy létezik bármiféle „megszállás”, „visszatérés joga”, „népirtás”, „éheztetés”, „apartheid” vagy „jogos ellenállás”."
csak a tények, azok a fránya tények, egyik fél sem jobb a deákné vásznánál…
https://www.itv.com/news/2025-11-19/itv-news-shown-devastated-ruins-of-most-fought-over-part-of-gaza