Az Edinburghi Fringe Fesztivál egyik helyszíne Philip Simon brit zsidó humorista fellépését „nézetei” miatt mondta le, míg egy másik hely „a személyzet biztonságára” hivatkozott.
A háttérben az antiszemitizmus
Az Edinburgh Fringe Fesztivál több helyszíne is törölte a brit zsidó humoristák, Philip Simon és Aaron Levene előadásait „biztonsági okokra” hivatkozva – Simon esetében különösen a Gázával kapcsolatos nézetei miatt. Simon szerint a valódi ok az antiszemitizmus volt.
A skóciai események törlése a „Jew-O-Rama” című előadást érintették, melyet a Whistlebinkies nevű szórakozóhely mondott le a személyzet „biztonságának” megóvására hivatkozva. A humorista, aki a műsort Levene-nel közösen adja elő, szombaton a Facebookon írt erről. Simon egyéni előadását, a „Shall I Compere Thee in a Funny Way?” címűt is törölték a Banshee Labyrinth nevű, szintén a fesztiválhoz csatlakozott helyszínen.
„Még mindig feldolgozom azt a tényt, hogy 2025-ben pusztán azért lehet törölni az előadásaimat, mert zsidó vagyok”
– írta Simon a Facebookon.
A szólásszabadság csak a palesztintámogatók joga
A Whistlebinkies a „személyzet biztonságát” jelölte meg okként, míg a Labyrinth politikai indoklást adott: Simon szerint azt írták neki, hogy a palesztin humanitárius válsággal kapcsolatos nézetei „jelentősen ellentétben állnak a helyszín álláspontjával az izraeli kormány jelenlegi politikáját és cselekedeteit illetően”.
Simon hozzátette:
„Soha nem támogattam mást, mint a túszok szabadon bocsátását és a béke lehetőségének keresését.
Zsidóként Nagy-Britanniában élve lehetséges – és egyre gyakoribb is –, hogy valaki szereti Izraelt anélkül, hogy támogatná a kormány lépéseit.”
A JNS megkeresésére a Banshee Labyrinth szóvivője azt válaszolta: „Úgy találtuk, hogy az előadó által a palesztin humanitárius válsággal kapcsolatban kifejtett nézetek jelentősen ellentétesek a helyszín álláspontjával az izraeli kormány jelenlegi politikáját és cselekedeteit illetően.”
A szóvivő nem részletezte tovább, de ragaszkodott hozzá, hogy a műsort nem Simon zsidósága miatt törölték.
Mi lesz a brit zsidókkal?
Az október 7-ei terrortámadások után az Egyesült Királyságban drámai módon nőtt az antiszemita incidensek száma és intenzitása. Londonban és más nagyvárosokban tömeges, izraeli-ellenes tüntetések robbantak ki, amelyek közül több erőszakba torkollott: zsidó szentélyeket, közösségi központokat ért támadások, valamint zsidó üzletek kirakatainak betörése vált gyakorivá.
Ezek a fejlemények rámutatnak arra, hogy az izraeli állam támogatása ma nem csupán politikai kérdés, hanem létkérdés a brit zsidó közösség számára, amely egyre kiszolgáltatottabbá válik a társadalomban jelen lévő antiszemita tendenciákkal szemben.





Az elnök tesz rá.
szegény zsidó humoristák, elnyomják őket :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
mi lesz még, Ben Johnson elkezd panaszkodni, hogy azért vették el az aranyérmét, mert néger? :DDDDDDDDDDDDD
szegény zsidó humoristák, elnyomják őket :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
mi lesz még, Ben Johnson elkezd panaszkodni, hogy azért vették el az aranyérmét, mert néger? :DDDDDDDDDDDDD
szegény zsidó humoristák, elnyomják őket :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
mi lesz még, Ben Johnson elkezd panaszkodni, hogy azért vették el az aranyérmét, mert néger? :DDDDDDDDDDDDD
mégis mit ér az izraeli állam támogatásával egy Londonban élő zsidó?
eljátszom a gondolattal, hogy már létezik Izrael, miközben zajlik a kolokauszt Európában, ÉS az európai zsidók ugyanúgy nem akarnak Izraelbe menekülni, ahogy természetesen Londonból se fog épeszű ember a sivatagba költözni
na, annyit ér Izrael támogatása, mint amennyit akkor ért volna
mégis mit ér az izraeli állam támogatásával egy Londonban élő zsidó?
eljátszom a gondolattal, hogy már létezik Izrael, miközben zajlik a kolokauszt Európában, ÉS az európai zsidók ugyanúgy nem akarnak Izraelbe menekülni, ahogy természetesen Londonból se fog épeszű ember a sivatagba költözni
na, annyit ér Izrael támogatása, mint amennyit akkor ért volna
vagyis elhatárolódott Netanjahuéktól. szóval vagy az történt, hogy blöffölt, amit az angolok nem vettek be, vagy Netanjahu szerzett magának egy újabb ellenséget.ehhehhe
vagyis elhatárolódott Netanjahuéktól. szóval vagy az történt, hogy blöffölt, amit az angolok nem vettek be, vagy Netanjahu szerzett magának egy újabb ellenséget.ehhehhe