A Dohány utcai zsinagógából posztolt Magyar Péter.
Magyar Péter a fiainak mutatta meg Magyarország legismertebb zsinagógáját.
Magyar Péter a Dohány utcában
„20 éve jártam utoljára Budapest egyik legcsodálatosabb épületében, a Dohány utcai Zsinagógában.”
– írta vasárnap esti posztjában Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke.
Magyar Péter bejegyzésében elárulta, hogy egy hirtelen ötlettől vezérelve tért be a zsinagógába a fiaival, hogy megmutassa nekik az 1859-ben megnyitott mór stílusú épületet, ami a világ második legnagyobb zsinagógája is egyben.
„Köszönjük Ildikónak a szíves körbevezetést és a magyar történelem szép és rendkívül szomorú részeinek bemutatását!” – tette hozzá Magyar Péter.
„Shalom.”
– zárta bejegyzését az ellenzék vezetője.
A kommentelők közül többen felhívták a Tisza Párt elnökének figyelmét arra, hogy a zsinagógában csak kipában lehet tartózkodni, mire Magyar Péter tisztázta, hogy volt rajta, csak nem látszott a képen.
„Köszönöm a szíves észrevételeket, volt rajtam kipa, csak a képen épp hátracsúszott a fejemen.” – írta Magyar, majd egy képet is posztolt az általa viselt kipáról.
A dohány utcai zsinagóga
A Dohány utcai zsinagóga, más néven a Nagy Zsinagóga, Budapest egyik legismertebb épülete és a világ második, Európa pedig legnagyobb zsinagógája. 1854 és 1859 között épült neomór stílusban Ludwig Förster bécsi építész tervei alapján. A monumentális épület 3000 fő befogadására alkalmas, és nemcsak vallási, hanem történelmi és kulturális szempontból is kiemelkedő jelentőségű. Az épület mellett található a Zsidó Múzeum, valamint a temetőkert és a holokauszt-emlékhely is, amelyek a magyarországi zsidóság 20. századi történelmének fontos mementói.
A zsinagóga nem csupán vallási tér, hanem a magyarországi zsidó közösség kulturális központja is. Rendszeresen tartanak benne koncerteket, megemlékezéseket és kiállításokat, és a turisták egyik legkedveltebb budapesti látnivalójaként tartják számon. Az épület külső és belső díszítése egyaránt lenyűgöző: a keleti és nyugati motívumokat ötvöző kialakítás a zsidó hagyományok, valamint az európai építészeti elemek sajátos keveréke.