650 milliárd forintnyi THAAD-rakétát lőtt ki Amerika Izrael védelmében

A THAAD rendszerek a 12 napos harcok során több mint száz elfogást hajtottak végre a beérkező iráni rakéták ellen.

A közelmúltbeli 12 napos háború során Izrael területét két amerikai THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) rakétavédelmi rendszer védte. 

Amerikai rakéták Izrael védelmében

A The Wall Street Journal szerint az Egyesült Államok egy második THAAD-rakétaüteget is telepített Izraelbe a háború előtt, hogy kiegészítse az ott már állandóan állomásozót. Ez jelentős lépés volt, mivel az Egyesült Államok jelenleg világszerte csak nyolc ilyen rakétaüteget üzemeltet.

A standard THAAD-rakétavető három-hat mobil indítóállásból áll, amelyek mindegyike nyolc elfogórakétát képes indítani, és AN/TPY-2 radarrendszerrel van ellátva.  Ezeket a rendszereket kifejezetten arra tervezték, hogy nagy magasságban, repülésük utolsó szakaszában fogják el a beérkező ballisztikus rakétákat.

A 12 napos háború során az Izraelben található két THAAD-rakétaüteg több mint 150 elfogórakétát lőtt ki.

Ez a szám az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma által 2010 óta beszerzett közel 650 elfogórakéta körülbelül egynegyedét teszi ki.

Izrael tömeggyártásba kezd az Arrow-rakétákból – újabb háború készül Iránnal?

Az izraeli légvédelem több mint 550 iráni ballisztikus rakétát fogott el a 12 napos háború során.

Méregdrága rakétavédelmi rendszer

Egy THAAD-rakéta ára 11 és 15 millió dollár között mozog, tehát körülbelül 1,9-2 milliárd dollárnyi (640–675 milliárd forint) elfogórakétát lőtt ki Amerika Izrael védelmében.

A Pentagon a következő pénzügyi évben 37 új THAAD elfogórakéta beszerzését tervezi. Ezzel a tempóval a mindössze 12 napos műveletek során felhasznált mennyiség pótlása négy évig tartana. A rendszer gyártója, a Lockheed Martin állítólag képes az éves termelést körülbelül 100 elfogórakétára növelni. Ehhez azonban további időre és jelentős költségekre lenne szükség.

Az amerikai hadihajók is hozzájárultak a rakétavédelmi erőfeszítésekhez 80 SM-3 elfogórakéta kilövésével. Ezzel párhuzamosan Izrael az Egyesült Államokkal közösen fejlesztett Arrow rakétavédelmi rendszereit vetette be a beérkező iráni ballisztikus rakéták ellen.

Az elemzők szerint a rakétavédelmi tartalékok gyors kimerülése volt az egyik fő tényező, ami miatt Izrael úgy döntött, hogy befejezi az Irán elleni támadásokat. 

A háború során Irán közel 500 ballisztikus rakétát lőtt ki Izrael területére. Ezek közül néhány iráni rakéta áttörte Izrael többrétegű légvédelmét. A hivatalos adatok szerint a támadások 29 izraeli állampolgár életét követelték, és több mint 100-an megsérültek.

Nem semmi: 5 ezer (!) milliárd forintot spóroltak Izraelnek a légvédelmi rendszerei

Hihetetlen teljesítmény.

Iráni rakéták törték át az izraeli légvédelmi rendszert – mit rontott el az IDF?

A 12 napos háború egyik aggasztó jelenségéről közölt cikket a The Wall Street Journal.