Annak ellenére, hogy szíriai katonai egységek vegyifegyveres támadásai több tízezer civil – köztük gyermekek – életét követelték, Franciaország legfelsőbb bírósága érvénytelenítette az Basar al-Aszad volt elnök ellen kiadott nemzetközi elfogatóparancsot — értesült a The Guardian.
A döntés azért is különösen szégyenletes és képmutató, mert ugyanez a francia igazságszolgáltatás és politikai vezetés egy pillanatig sem kérdőjelezné meg a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) által Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kilátásba helyezett elfogatóparancs jogszerűségét – sőt, Párizs nyíltan kijelentette: ha ilyen parancs születik, végrehajtják.
A szíriai rezsim 2013-as damaszkuszi sarin gáztámadása több mint 1000 halálos áldozatot követelt, köztük sok gyermeket.
Egy demokratikus, nyugati jogállam részéről elvárható lenne, hogy a nemzetközi jog legsúlyosabb bűncselekményei – háborús és emberiesség elleni bűntettek – elkövetőit következetesen kezelje, függetlenül politikai érdekektől vagy diplomáciai kényelmetlenségektől.
Ezzel szemben Franciaország most precedenst teremtett arra, hogy egy tömeggyilkos diktátor – ha korábban államfő volt – mentességet élvezhet, míg egy demokratikus ország demokratikusan megválasztott vezetőjével szemben készségesen együttműködnének egy nemzetközileg erősen vitatott eljárásban.
A döntés ugyan jogi technikai érvelésen alapul – miszerint Aszad 2023-ban még államfő volt, így védettséget élvezett –, de a morális üzenete egyértelműen problematikus. Ha egy brutális diktátor több ezer civil meggyilkolása után is mentességet kap, miközben a terrorizmus ellen küzdő szövetséges demokráciák vezetőit üldözik, az aláássa a nemzetközi igazságszolgáltatás hitelességét.