Egységbe tömöríti az iráni ellenzéket a száműzött koronaherceg

Történelmi jelentőségű eseményt tartottak Münchenben szombaton: Reza Pahlavi iráni koronaherceg vezetésével több mint 500 ellenzéki politikai és civil szereplő gyűlt össze a „Nemzeti Együttműködés Konvenciója Irán Megmentéséért” című rendezvényen. A cél: egységbe tömöríteni az Iráni Iszlám Köztársasággal szemben álló erőket és lerakni egy demokratikus jövő alapjait.

A találkozón baloldali és jobboldali, monarchista és republikánus nézeteket valló politikusok, civil aktivisták, vállalkozók, tudósok, művészek és sportolók egyaránt részt vettek – minden eddiginél sokszínűbb koalíció formálódott Irán szabadságáért. Jelen voltak etnikai, vallási és törzsi kisebbségek képviselői is. A rendezvényhez iráni börtönökből is érkeztek üzenetek: politikai foglyok hangfelvételen keresztül fejezték ki támogatásukat Pahlavi és az átmeneti demokratikus vezetés felé.

A rendezvényen az iráni rezsim által meggyilkolt vagy megkínzott áldozatok hozzátartozói is felszólaltak, személyes tanúságtételekkel erősítve meg a diktatúra brutalitását.

„Nincs több idő semlegességre” – Pahlavi cselekvési terve

Beszédében a koronaherceg hangsúlyozta:

„Ami minket itt összeköt, az a haza iránti szeretetünk. Irán jövője fontosabb, mint bármilyen politikai nézeteltérés. Most van itt az idő, hogy lezárjuk az Iszlám Köztársaság korszakát, és egy új, demokratikus, szekuláris korszak kezdődjön.”

A herceg ötpilléres stratégiát ismertetett az átmenet biztosítására:

  1. Maximális nyomásgyakorlás az iráni rezsimre
  2. Maximális támogatás az iráni nép felé
  3. A rendszerből való maximális kiugrások ösztönzése
  4. Az ellenzéki aktivisták mozgósítása és szervezése Iránon belül és kívül
  5. Konkrét terv bemutatása Irán újjáépítésére a rezsim bukása után

Pahlavi szerint a rendszerből való dezertálások már elindultak:

„Egyre több katonai, hírszerzési és kormányzati szereplő keres kapcsolatot velünk. Több mint 50 000 belső ember regisztrált a platformunkon. Ez mutatja: a rendszer retteg.”

Khamenei a felelős Irán pusztulásáért

A koronaherceg egyértelműen megnevezte a felelőst is:

„A jelenlegi helyzetért Ali Khamenei legfelsőbb vezető a felelős. Ő volt az, aki lépésről lépésre pusztulásba vitte a hazánkat.”

Pahlavi drámai képet festett Irán jelenlegi állapotáról: kiszáradt folyók, süllyedő talaj, szennyezett levegő, összeomló gazdaság, és emberek milliói víz és áram nélkül.

„Irán népének élete túszként van tartva egy szektás, anti-iráni rezsim ideológiája miatt.”

A Forradalmi Gárdáról is kíméletlen véleményt fogalmazott meg:

„Az a gárda, amely éveken át verette a mellét a retorikával, mára bebizonyította: saját magát sem tudja megvédeni.”

Út az átmenethez – ideiglenes kormány és felkelési tanács

A herceg vázolta az átmeneti intézményrendszert is: egy ideiglenes végrehajtó testület irányítaná a rendszerváltás első szakaszát és egy Nemzeti Felkelési Tanács stratégiai tanácsadó testületként működne, majd egy ideiglenes törvényhozássá alakulna.

Üzenet Khameneinek: „A rezsimed összeomlik”

Pahlavi kijelentette:

„Én nem kérek politikai hatalmat. Nem akarok elnök lenni. Az én célom, hogy megnyissuk az utat azok előtt, akik demokratikus úton, a nép támogatásával akarnak vezetni.”

Végül közvetlen üzenetet intézett az iráni rezsim vezetőjéhez:

„Ali Khamenei tudja jól, hogy a rendszere omladozik. Saját emberei is gyűlölik. A Forradalmi Gárda tagjai menekülni akarnak. A nép túlnyomó többsége pedig elutasítja ezt a diktatúrát.”

Hozzátette: Khameneire is nemzetközi normák szerint lefolytatott tárgyalás vár – ellentétben azzal, amit ő tagadott meg millióktól az elmúlt évtizedekben.

„Vissza fogjuk szerezni Iránt” 

Beszéde végén Reza Pahlavi így zárt:

„Győzelmünk közelebb van, mint valaha. Higgyetek magatokban! Mi egy tudatos, bátor és egységes nemzet vagyunk. A diktatúrák elbuknak, a népek fennmaradnak. Az Iszlám Köztársaság a történelem szemétdombjára kerül. Irán szabad, büszke és független lesz. Visszaszerezzük Iránt. Éljen Irán!”

Az iráni uralkodó család

A Pahlavi család Irán utolsó uralkodó dinasztiája volt, amelyet Reza sah Pahlavi alapított az 1920-as években. Fia, Mohammad Reza Pahlavi 1941-től egészen 1979-ig uralkodott Iránban, amikor az iszlám forradalom elsöpörte a monarchiát, és Ayatollah Ruhollah Khomeini vezetésével megalakult az Iráni Iszlám Köztársaság. A sah családját száműzték, vagyonukat elkobozták, és a királyi család tagjai több országba – köztük Egyiptomba, az Egyesült Államokba és Franciaországba – menekültek.

Reza Pahlavi, az egykori sah legidősebb fia, 1960-ban született Teheránban, és apja bukása után száműzetésben, jelenleg az Egyesült Államokban, főként Washington D.C. környékén él. Bár formálisan sosem uralkodott, sok iráni monarchista és rendszerellenes aktivista őt tekinti az iráni monarchia legitim örökösének. Az elmúlt években Reza Pahlavi egyre aktívabbá vált politikailag: a szekuláris, demokratikus Iránért kampányol, de nem követel trónt, hanem egy szabad választásokon alapuló, új rendszer megteremtését szorgalmazza. Fő üzenete a nemzeti egység, a vallási fanatizmus elutasítása és a szabadság visszaszerzése a jelenlegi teokratikus rezsimmel szemben.